Forrás: Czerkl Gábor
Nagy a sürgés-forgás péntek délelőtt a fővárosi Premier Kultcaféban. Az egyik pult mögött rendelést vesznek fel, a másiknál mosogatnak, kicsit távolabb a pultot rendezik. Eltelik néhány perc, mire feltűnik a vendégnek: néhány ott dolgozó más. Ebben a kávézóban ugyanis fogyatékkal élők is felszolgálnak.
– Ő Orsi, az ott Gyurci, ő pedig Gergő – igyekszik bemutatni mindenkit István, akin semmi jele, hogy fogyatékkal élne. Orsi és Gyurci Down-szindrómások, ők viselik az állapot jellegzetes vonásait, de ugyanúgy dolgoznak, mint bárki más. – Van még egy hallássérült lány is, de ő hétfőtől péntekig iskolában van, csak hétvégén dolgozik – magyarázza István, aki ezután elkéri a Bors fotósától a fényképezőgépét. Annyira tetszik neki a profi kamera, hogy megkéri a fotós kollégát: készítsen a telefonjával róla egy képet, mintha fotózna. Majd Gyurcival kiegészülve is születik egy közös felvétel.
A Premier Kultcafé egy fogyatékosságbarát közösségi tér, van benne kávézó, pékség és mozi. Tíz fogyatékkal élő és valamivel kevesebb nem fogyatékkal élő dolgozik itt.
– Nyugat-Európában a fogyatékkal élők majdnem felét foglalkoztatják, nálunk ez 10–20 százalék, ezen akartam változtatni. Az ötlet pedig bejött, a vendégek szeretnek itt lenni – mondja Kárász Róbert, aki a tévézés mellett a kávézót fenntartó Fogadj Örökbe Egy Macit Alapítvány elnöke. Ennek alapítója pedig Törőcsik Mari. A szervezet idén hetedjére rendezi meg a maciaukciót, amely során hírességek plüssmackóikra lehet licitálni, a befolyt összegből pedig a kávézót és a benne dolgozókat támogatják.