Aktuális

7 érdekesség Budapestről, amiről nem tudott

Bors

Létrehozva: 2017.12.17.

<p>Belegondolt már, miről kapta nevét a Kék Golyó utca? Feltűnt már önnek a Nyugati pályaudvar titkos ajtaja? E heti toplistánkban úgy mutatjuk be a fővárost, ahogyan még nem láthatta.</p>

7.Király Gyógyfürdő

Ha valaki abban a hitben volt, hogy egy valaha élt magyar koronás főről nevezték el a Király Gyógyfürdőt, akkor bizony tévedett. Az 1570-ben épült törökfürdőt első tulajdonosa után nevezték el, akit Kőnig Ferencnek hívtak. Német eredetű vezetéknevét fordították le magyarra, azaz Királyra.

6.Honnan jöttek a platánok?

A fővárosi Szabadság tér első platánfáit nem más, mint Széchenyi István felesége, Seilern Crescence ültette 1846. március 3-án az akkori pesti sétatérre. Az eseményről az 1930-ban épített díszkút is megemlékezik.

5.Népliget

A ligetet nem is olyan régen még csobogó, rózsalugas és megyék címerei színesítették. A hetvenes években a Népligetet a főváros virágzó parkjaként tartották számon, melyet 1973-ban Buda, Óbuda és Pest egyesítésének 100. évfordulójára hoztak létre. És mivel az ország minden megyéje hozzájárult a létesítéséhez, mindegyik megye egy rá jellemző alkotást helyezett el.  De sajnos ez már a múlté.

4.Kék Golyó utca

Miért éppen kék, és miért golyó? Az utca egy valaha itt működő fogadóról kapta a nevét, ami a XVIII. századtól közel kétszáz éven át „zum Blauen Kugel”, azaz „A kék golyóhoz” néven működött. Ugyanis falába egy kék golyót helyeztek el. Az épület egészen 1904-ig állt, a hatvanas években viszont társasház épült a helyére.

3.Gül Baba türbéje

Buda elfoglalásakor egy muszlim dervisfőnök (a középkori szerzetesekhez hasonlóan szegénységben éltek) is érkezett Magyarországra, akinek csak a ragadványneve maradt fenn: Gül Baba. A legenda szerint élete utolsó éveiben rózsát termesztett Budán. Halála után egy nyolcszög alakú síremléket emeltek, s mivel Gül Babát szentnek tartották, a XIX. században hívők ezrei zarándokoltak a sírhoz, amely a leg­északibb iszlám zarándokhely.

2.Titkos ajtó

A Nyugati pályaudvaron található egy titkos ajtó, ami mögött három helyiségből álló királyi várótermet alakítottak ki. A termet Ferenc József és Erzsébet számára építették és rendezték be. Sissi hercegnőnek itt külön szobája is volt, ahol lepihenhetett. A különleges terem ajtajait zárva tartják, de néha szerveznek bejárást az érdeklődőknek.

1.Mandl-ház

A Duna-parton áll a Mandl-ház, amit Mandl Manó és Mandl Ármin kereskedők építtettek. Ahogy a Szeretlek Magyarország portál utánajárt, a háromemeletes ház 1898-ban készült el, még egy apró kert is tartozik hozzá. Maga az épület 22 méter magas, viszont ami listánk élére repítette, az meglepően kisméretű szélessége. A ház a főváros legkeskenyebb háza, a Várkert rakpartra nézve 6,2 méter, a Döbrentei utca felőli része mindössze 5,5 méter széles.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek