<p>Eddig is sejtettük, hogy a kutyák nagy érzelmi intelligenciával rendelkeznek, de most már tudományosan bizonyított tény, hogy kedvenceink igenis megfelelően reagálnak a hangulatunkra.</p>
Ha a gazdinak rossz napja van és bús képpel járkál fel s alá, kutyája is komoran kushad a sarokban. Amikor a gazdit majd szétveti az öröm, az eb arcára is kiül a vigyor, vidáman lógatja nyelvét, és boldogan csahol hozzá. Ugye minden kutyatartó ismeri ezt az ábrázatot? És persze az agresszió is azonnali hatást vált ki az ebekből, dühösen morogva veszik fel a támadóállást. Hogyan lehet ez? Hogyan lehetséges az, hogy egy kutya felismerje egy másik faj viselkedését, hangulatingadozásait?
Az angliai Lincoln Egyetem kutatói fotós kísérletnek vetettek alá kutyákat. Az ebeket különböző arckifejezéseket ábrázoló képek elé ültették. A kísérlet alatt pedig más-más érzelmet közvetítő – boldogságot, idegességet és dühöt sugalló – hanghatásoknak tették ki őket.
– A kísérlet során az állatok reakciói megmutatták, hogy a kutyáknak is megvan az a képességük, hogy különböző szenzoros információkat egyesítsenek és ezekből emberi érzelmeket vezessenek le – magyarázta Kun Guo, az egyetem munkatársa, aki hozzátette: más fajok érzéseinek felismerése, a képek és hangok közti érzelmi viszonyulás váltogatása, összehasonlítása és értékelése magasabb rendű agyi funkciót kíván.
Az oxitocin szóról a legtöbb embernek a szülés ugrik be. Ez a hormon egyébként az anya-utód közötti kötődés kialakulását is segíti, ezen felül számos szociális viselkedést is befolyásol. A kutatók azonban bebizonyították, hogy az oxitocin – amit szerelemhormonnak is szoktak nevezni – nemcsak az ember és ember közti kapcsolatért felelős, hanem a kutya-ember viszonyában is jelentős szerepe van.
A Helsinki Egyetem kutatói 43 kutyának különböző képeket mutattak, amin különböző emberi érzelmeket jelenítettek meg. Minden eb kétszer tesztelt, a második alkalommal ugyanis oxitocint juttattak a szervezetükbe. Miután a kutyusok kaptak a hormonból, nagyobb érdeklődést mutattak a mosolygós arcok iránt. Amikor nem kaptak, erősebb érzelmi reakciót mutattak a dühös arcok láttán.
Nyakas Gábor kutyaviselkedés szakértő szerint a kutya és az ember kapcsolatában nagyon fontos, hogy a természetből is példát vegyünk.
– Amikor egy kutya egy másik kutya jelenlétében olyat tesz, ami nem jó, akkor a másik jelzés értékkel odakap. Vagyis az embernek hasonlóan kell viselkedni, ha mondjuk nevelni szeretnénk egy állatot. Az ebek kevés ideje élnek az emberrel valójában. Bennük még nagyon is működnek az ösztönök, amit tudomásul kell venni a gazdának is – jelentette ki a szakértő.