A repülős csempészet eddig nem ismert titkairól tálalt ki a Borsnak a Földkerülés Expedíció tapasztalt pilótája. Fegyver, drog, migránsok – bármit át lehet vinni a határokon.
Forrás: MTI
Keszy-Harmath Zoltán, a Földkerülés Expedíció pilótája sokat látott szakember, a férfi most a Borsnak egy titkos világról és annak mocskos üzleteiről beszélt. Zoltán állítja: keresték már meg azzal, hogy ugyanolyan repülővel csempésszen illegális határátlépőket, mint amely Kállósemjén határában landolt a szántóföldön. Az AN–2-es repülő tizenkét utassal, és két pilótával repülhet, ám ha teljesen üres, ennél sokkal több súlyt is elbír. Hivatalosan ugyanis ez a gép 1500 kilóval terhelhető. Vagyis akár 18-20 ember is szállítható benne. Ha pedig a pilótát ráveszik a csempészésre, több millió forintot is kaszálhat egy ilyen úttal. Ráadásul a géppel sem kell bajlódni, kétmillió forint környékén meg lehet szerezni egy ilyen típust, szóval ha leszáll, akár ott is lehet hagyni.
Eltüntetik a nyomokat
– Leszáll a gép, már várja egy traktor, ami behúzza egy gödörbe, betemeti földdel. A leszállás nyomát pedig elszántják. Ezek után senki nem találja meg. Engem is kerestek már meg, évekkel ezelőtt, hogy csempésszek ilyen repülővel, 1,2 milliót kaptam volna. Nem vállaltam – mondta a Borsnak Keszy-Harmath Zoltán. A pilóta szerint csak azokat környékezik meg, akik tudnak hallgatni, így a pilóták egymásról sem tudják, hogy kiket próbáltak behálózni.
A szakember azt mondja, a határok védelmében a közutakat könnyű védeni, de a radarlefedettség hiányosságai miatt simán be lehet repülni Magyarországra is. Ez nem hazai sajátosság, a világ bármelyik országába be lehet így hatolni.
Keresik a személyzetet
A hétfőn Kállósemjén mellett landoló AN–2-es ügyében gőzerővel folyik a nyomozás. A gépen csempészett három afgán és kilenc vietnami állampolgár közül egy afgán személy terjesztett elő menekültkérelmet, a többiek idegenrendészeti őrizetben vannak. A pilótákat egyelőre nem találja a rendőrség. – A lefoglalt repülőgép 16 méter széles, így közúton nem szállítható. Ahhoz, hogy biztonságosan a nyíregyházi repülőtérre szállíthassák, le kell szerelni a szárnyait, és ez több napig is eltarthat – közölte lapunkkal a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendőrség már felvette a kapcsolatot az ukrán és a román társszervekkel. Dr. Bacsek György ügyvéd szerint az embercsempészésben részt vett pilóta és társai büntetési tétele alapesetben 1-5 év. Ha a csempészést szervezetten, bűnszövetségben követték el, úgy már 5-10 évet is kaphatnak, a szervezet irányítója pedig akár 20 évre is rács mögé kerülhet.
Észlelték az AN–2-est
A Honvédelmi Minisztérium kommunikációs osztálya a Borssal közölte: a Légi Vezetési és Irányítási Központ már az országba lépés előtt észlelte az alacsony magasságban közeledő AN–2-est. Mozgásáról és irányáról folyamatosan tájékoztatták a határvédelmi szolgálatba bevont rendőröket. A kisgép magasságvesztése nyomán a radarjel megszűnt.