Mi a Torette-szindróma? Egy olyan idegrendszeri betegség, amelyre a tic-nek nevezett ismétlődő, akaratlan mozgások és hangadások tartós fennállása jellemző. Ritkán (10 esetből 1) ezek a tic-ek helyzethez nem illő szavak, káromkodások hangos akaratlan kimondását is jelentik - írja a Wikipédia.
Serena Bhandarinak a keze felemelése a tic-je. Persze ad ki hangokat is. Most egyetemre jár. 8 éves korában vitték orvoshoz, mert sikítozott, és rugdosta a pad alatt a gyerekeket. Nagyon is tudatosnak érezte ezeket a dolgokat, emiatt nem is igen mert beszélni róla. Az orvosa egy szakemberhez küldte, aki meg is állapította mi a baja.
Gyógyszereket kapott és megnyugodott, hogy valójában ez nem az ő hibája ez. Majd a piruláktól álmos lett és éhesnek érezte magát, ezért 15 éves korában letette a gyógyszereket. Persze lassan, és orvosi felügyelet mellett. Bár sokkal jobban lett, visszajött a kényszeres kézfelemelés, amikor ideges.
A lánynak ráadásul van egy másik kényszere is: mások ételébe kell belenyúlnia. “Amikor észreveszem mit teszek, már a kezem bent van a kajába. Barátjával rögtön az elején közölte, tourette-es, mire a fiú szinte örült neki, mert azt hitte, vicces dolog ez. Ma már nem nevet.
A lány azért mesélt a betegségéről, hogy minél több emberhez eljusson, hogy az ilyen neurológiai problémákkal küzdő embereknek mennyit kell szégyenkezniük. Ő például nem mert tömegközlekedni, mert ha rájön a sikításra való késztetés, akkor mindenki úgy bámulja, mintha állatkerti vad lenne.