Aktuális

Bullying: már az első csúfolódás is bántalmazásnak számít

Zs.V. 

Létrehozva: 2018.01.31.

Bullying: már az első csúfolódás is bántalmazásnak számít

Forrás: Thinkstock

Az iskolai bántalmazás, vagyis az úgynevezett bulling (megfélemlítés) széles skálájával találkozhatunk: csúfolódás, kiközösítés, de akár testi bántalmazás is előfordulhat. De mit tehet ilyenkor egy aggódó szülő? 

Mindig van előzmény

A bulling nem csak az erőfitogtatásnak tudható be. Előfordulhat, hogy a bántalmazó a saját bizonytalanságát, frusztrá­cióját vezeti le egy másik gyermeken. Az iskolai bántalmazás nemcsak egyszeri eset, hanem ismétlődő, és a cél fájdalmat okozni valakinek, ez­zel is bebizonyítva az erejét. Mindenképp el kell különíteni a vicces ugratást a bántalmazástól. Míg előbbi célja a közös nevetés, addig utóbbinál a fájdalom okozása, megfélemlítés. 

Nem beszélnek róla

Előfordul, hogy a gyermeknél csak nehezen lehet észrevenni a jeleket, mivel nem akar róla beszélni, azonban itt nagyon fontos szerepe van a jó viszonynak a fiatalok és a szülők kö­zött. Feltűnő lehet, ha a gyermek visszahúzódóbb lesz, nem beszél az iskoláról. Árulkodó jel lehet még, ha elkezdi rág­ni a körmét, romlanak a tanulmányi eredményei, vagy reggelente szorongva indul el otthonról. 

Nincsenek szintek

A bántalmazás ott kezdődik, amikor az áldozatot megbántják. Ez bekövetkezhet már az első szavaknál is, de akár a sokadiknál, ez leginkább gyermektől függ – mondta Standovár Sára gyermekpszichológus. Fontos, hogy a fiatal a megbántást jóvá tegye.

Többen egy ellen

Általában több gyerek fog össze, hogy bántalmazzanak valakit, így az erőviszonyok sem egyeznek meg, ezzel nehezítik az áldozat helyzetét – mondta lapunknak Standovár Sára gyermekpszichológus. Ilyenkor ma­gára marad a gyerek, amely miatt még jobban befordul. Ugyanúgy, ahogy a felnőttek életében, az iskolában is megvannak a szerepek, amelye­ket tartani akarnak, leginkább a bántalmazás különböző formáival. 

Nem biztos hogy segít 

A szülőknek nem érdemes közbeavatkozni, hiszen így még nagyobb bajt okozhatnak. A gyermekek gondviselői a saját porontyuk mellett állnak ki, így előfordulhat, hogy a szülők is összevesznek. Emellett a közbeavatkozás újabb szekálásra adhat okot – mondta a szakértő. Azonban vannak olyan helyzetek, amikor már elkerülhetetlen a külső közbelépés a lelki problémák elkerülése érdekében. Mindenképp fontos, hogy ne hibáztassuk a gyermeket a körülötte kialakuló helyzet miatt, legyünk megértőek, és beszélgessünk vele a témáról, azonban soha ne erőltessük a kommunikációt. 

Első az osztályfőnök 

Ha azt tapasztaljuk, hogy gyermekünk szomorú az iskola miatt, akkor először mindenképp az osztályfőnököt keressük fel, mivel neki van a legnagyobb rálátása az intézményben történtekre. Hívjuk fel a figyelmét a problémára és kérjük a pedagógus vagy iskola­pszichológus segítségét! Standovár Sára szerint együttműködésre kell tanítani a gyermekeket, így megismerhetik a bántalmazott fél értékeit. Legjobb, ha olyan csoportos feladatokat kapnak, amellyel erősíthetik az összetartást, és jobban megismerhetik az osztálytársaikat. 

Mit tehet a gyerek?

Nem könnyű, ha a gyermek meg akarja védeni magát, viszont létezik egy módszer, amellyel a tudósok is egyetértenek. A szekáló célja, hogy kihozza a sodrából az áldozatot, így győzedelmeskedik. Azonban ha ez nem sikerül neki, akkor kiesik a szerepéből, ilyenkor abbahagyja a bántalmazást, viszont nem biztos hogy már az első alkalommal véget érnek a megpróbáltatások. A gyermekeknek meg kell tanulni, hogy az idegesség és a félelem látszata csak fokozza a bántalmazást, ezért jobb, ha nyugodt marad, és szép szavakkal válaszol az őt ért sérelmekre.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek