Az idei év januárjától komolyabban veszik a jogosítvány érvényesítéséhez tartozó orvosi vizsgálatokat, ezzel is csökkentve a balesetek számát, azonban így több időbe is telhet a megújítás folyamata.
Forrás: Thinkstock
Időben kezdje a meghosszabbítást!
Érdemes figyelni a jogosítvány érvényességi idejét, mivel a részletesebb egészségügyi vizsgálatok miatt több idővel kell számolnunk. Fontos, hogy ne csak az engedély elején látható dátumot nézzük, hanem a hátoldalon felsoroltakat is, mivel ezek eltérőek lehetnek. Először mindenképp a háziorvost kell felkeresni, ahol ha nincs komolyabb betegség, akkor csupán a látást, színtévesztést, valamint a vérnyomást vizsgálják. A vizsgálati díjak 50 éves korig 7200, 50-60 között 4800, 70 éves korig 2500, míg 70 felett 1700 forint. Az orvosi vizsgálat után az okmányirodát kell felkeresnünk, ahová vigyük magunkkal a személyi igazolványunkat, lakcímkártyánkat, illetve a lejárt jogosítványt is. Az okmányirodában az előállításért 4000 forintot kell fizetni, a nyugdíjkorhatár felett viszont már csak 1500 forintba kerül.
60 év felett csak három évig él
Jó tudni, hogy a hatvanadik életévét betöltötteknek sűrűbben kell megújítani az okmányt, mivel hetvenéves korig csak három, míg afölött csak két évre érvényesítik a jogosítványt. A 2017. januárjától kiállított igazolványoknál könnyítés, hogy csak a születésnapunkat megelőzően kell ellenőriznünk a lejárati dátumokat, mivel tavaly óta az érvényességet a világra jöttünk időpontjához igazítják.
Szakorvosi vélemény szükséges
Január közepétől nehezebb megújítani a jogosítványát azoknak, akik krónikus betegségben szenvednek, ugyanis nem elég csupán a háziorvosi vizsgálat, hanem szakorvosi engedély is kell. A cukor-, szív-, valamint idegrendszeri problémákkal küzdőkre, azért fordítanak nagyobb figyelmet, hogy ezzel elkerüljék a betegség okozta baleseteket. Emellett amennyiben felmerül alvászavargyanú, akkor az mindenképp kivizsgálásra kerül, beigazolódása pedig a jogosítvány megvonásához vezethet. Fontos tudni azt is, hogy az engedélyhez szükséges labor, valamint egyéb diagnosztikai lelet miatt keletkezett kiadást a sofőrnek kell kifizetnie.
Sokan egyszerűen alkalmatlanok arra, hogy autóval közlekedjenek – ezt mondta ki az a friss tanulmány, amit a Magyar Közlekedéspolitikai Egyesület készített el a hazai közlekedési helyzetről. Az egyesület szerint ezért szigorítani kellene a jogosítvány megszerzésének szabályain. De növelni kellene a korhatárt is, mivel a statisztikák szerint a fiatalok négyszer annyi balesetet okoznak, mint az idősebbek. Ennek ellenére az elmúlt években folyamatosan lazítottak a követelményeken: évek óta nem kell például rutinvizsgát tenniük a tanulóvezetőknek. Ez azért is problémás, mert minden korábbi feladatot – mint a parkolás, saroktolatás vagy az emelkedőn elindulás – már éles helyzetben gyakorolnak, ami sokszor akadályozza a forgalmat. Emiatt a többi autós toleranciaszintje is csökkent a tanulókkal és egyébként egymással szemben is. Nem is beszélve az agresszív, szabályokat folyamatosan áthágó sofőrökről, akiket ki kellene szűrni a közlekedésből. – Velük tényleg elég nagy probléma van, mert ha az úton találkoznak egy türelmes sofőrrel, hamar felmehet a pumpa az egyébként nyugodt vezetőben is. Őket kellene inkább szűrni, akár orvosi vizsgálattal is. Sokszor javíthat a helyzeten egy jó szakoktató, aki közlekedni tanít, de egyre kevesebben vagyunk amiatt, hogy több mint tíz éven át nem képezhettek szakoktatókat – mondta a Borsnak Herédi Zsolt, a Dodgem Autósiskola vezetője.