<p>A téli időszakban elfordulhat, hogy a csúszós járdán elesünk, rosszabb esetben akár komoly baj is származhat a dologból. De ilyenkor ki a felelős és hová fordulhatunk kártérítésért? </p>
Tévhit, miszerint egy társasházban a közös képviselő felel a járda tisztaságáért. A ház albérleteseit ugyanaz a felelősség illeti, mint egy családi ház tulajdonosát. A társasházakról szóló törvény tartalmazza a közös képviselőre vonatkozó kötelezettségeit, amelyben nem szerepel a hó eltakarása és a csúszásmentesítés. Természetesen a lakók megegyezhetnek arról, hogy ki végzi el az adott feladatot, ebben az esetben pedig a kinevezett felelőssége ezt elvégezni.
A családi ház előtti járda tisztán tartása és csúszásmentesítése minden esetben a tulajdonos felelőssége, ha valaki mégis elesik, és megsérül az adott szakaszon, akkor akár gondatlanságból elkövetett bűncselekmény miatt is kérdőre vonhatják az illetőt – írja a penzcentrum.hu. Az önkormányzatok előírhatják, hogy a tulajdonossal rendelkező ingatlan előtt mindenki maga köteles eltakarítani a havat és csúszásmentesíteni. Ezzel szemben a helyi közutak és a közterületek fenntartása már az útfenntartó vagy az önkormányzat feladata.
Sajnos nem képeznek kivételt a csúszásmentesség alól az idős, esetleg mozgáskorlátozott lakók sem – tájékoztatott dr. Kamarás Péter jogi szakértő. A családi ház előtt nekik kötelességük tisztán tartani az adott területet. Ilyenkor érdemes valakit megbízni a munkával, ha saját maguk nem tudják azt ellátni.
Ha társasház előtt történik a baleset, akkor a közös képviselőt kell felkeresnünk, hogy kiderítsük, ki a felelős, családi ház esetében pedig mindig a tulajdonosé a kártérítési kötelezettség – mondta lapunknak dr. Kamarás Péter jogi szakértő. A baleset után mindig hivatalos, írásos formában kell tájékoztatnunk a felelőst a baleset tényéről, tehát nem elég, ha csak bekopogtatunk és elmondjuk az esetet.
Ha a városon kívül csúszunk el, akkor az illetékes közútfenntartóé a kártérítési felelősség. Az eset bizonyításához szükségünk van orvosi igazolásra is, így érdemes minden kezelésről papírt kérni, és azokat megtartani. Előfordulhat vagyoni (gyógyszeres kezelés, gyógytorna), illetve nem vagyoni (lemondott utazás, tárgyalás) kár is, amelyek összegéről csak a teljes gyógyulás végén lehet beszélni. Előfordul, hogy a felek nem tudnak megegyezni a kártérítés összegéről, ilyenkor bíróság elé is kerülhet az ügy.
Sokan a csúszásmentesítést sóval végzik, amely alapvetően nem probléma, kivéve akkor, ha a közelben fás növények vannak. Ebben az esetben az illetőt akár ötvenezer forintra is büntethetik, mivel a fás növények védelméről szóló törvény tiltja a szer használatát, mivel az súlyosan károsítja a környezetet, emellett az állatoknak sem tesz jót.
A só helyett használhatunk sódert, homokot, természetesen lebomló faforgácsot, valamint fahamut.