Elképesztő a különbség, ha az ország két különböző falujában próbálunk az emberek pénztárcájából vásárolni. A Gazdaságkutató Zrt. számítása szerint 2016-ban az egy főre jutó vásárlóerő 1,2 millió forint volt átlagosan. Ám a falvak, városok és Budapesten a kerületek között is nagy eltérések voltak. A legszegényebb és a leggazdagabb település között közel évi hárommillió forint volt a különbség.
Budapesten a VII. kerület az egyik legszegényebb, a legjobb helyzetben pedig még mindig a budaiak vannak. Az ország egyik legszegényebb települése Tiszabő, itt az emberek közösen ülnek autóba, hogy a nagybevásárlást a közeli Fegyverneken vagy Törökszentmiklóson oldják meg. Így tudnak spórolni. A Szombathelyhez közeli Jákon viszont könnyedén elugranak a boltba akár naponta is.
Ják: kenyér, felvágott vagy sajt, ananászkonzerv, hal.
– Négyünknek vásárolok, napi szinten kenyeret, zsemlét, felvágottat. De szeretünk különleges dolgokat is venni, mint ananászt vagy tengeri halat, rákot – mondta pénzügyeikről Berkes Piroska.
Kenyér: 350 Ft
Zsömle: 200 Ft
Felvágott: 500 Ft
Sajt: 700 Ft
Tiszabő: zsömlére, tejre. – Heti egyszer térek be a boltba, csak kenyér, tej kerül a kosaramba. Nem jut sokkal többre. Sokaknak van számlája a boltban, de jobb, ha ezt elkerüli az ember – mondta Barta László.
Kenyér: 300 Ft
Tej: 260 Ft
Zsömle: 20 Ft