2018-ban számos olyan jogszabályi és egyéb változás lesz, ami jócskán kihat majd az életünkre. Ezek közül szedtünk össze jó néhányat.
Csökken az internet áfája
Amennyiben ön otthon vagy vállalkozásában használ internetet, jó hírünk van! Januártól 18 százalékról 5 százalékra csökken az internetszolgáltatás áfája – írja a 24.hu. A 13 százalékos csökkentés a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) korábbi számításai szerint ez mintegy 22 milliárd forintot hagy a lakosságnál és a cégeknél.
Újdonságok a cafetériában
Már november végétől a végleges szabályok szerint tervezhették a munkáltatók az idei cafeteriát. Továbbra is a béren kívüli juttatások értékének 1,18-szorosára kell 15 százalék személyi jövedelemadót és 14 százalékos echót fizetni. Így a teljes közteher ezekre a juttatásokra 2018-ban 34,22 százalék.
Ebben a körben Széchenyi pihenő(Szép)kártyát adhatnak majd a 2017-ben is ismert alszámlákkal és keretekkel, valamint százezer forint értékig pénzösszeg kifizetése is lehetséges lesz ugyanilyen kedvező közterhekkel. Arra azonban figyelni kell, hogy erre a két juttatásra egy összesített keret is vonatkozik. Így a kedvező adózással ezekből évente a versenyszférában 450 ezer forint, a közszférában 200 ezer forint lesz adható – olvasható a napi.hu-n.
Elindul a Köldökzsinór program
Még több támogatásra számíthatnak a családok, még jelentősebben tudják segíteni a gyermekvállalás előtt állókat, a gyermeket nevelőket és a gyermekeket.
Január elsejével indult a Köldökzsinór program, amely azokat szólítja meg, akiknek magyar gyermeke nem Magyarország közigazgatási határain belül születik, hanem bárhol másutt a világon.
Ezek a szülők is jogosultakká válnak az egyszeri 64 125 forintos anyasági támogatásra, valamint egy babakötvényre Start-számlával. Utóbbi kezdő összege 42 500 forint, és ha a családok tovább takarékoskodnak, ehhez az állam kamattámogatást tesz hozzá, így a fiatal 18 évesen több millió forinttal indulhat el.
Viheti a közös autót a NAV
Nehezebb lesz kibújni a köztartozások megfizetése alól, ugyanis a NAV 2018. január 1-jétől általános végrehajtási hatósággá válik– áll a Mazars legfrissebb összefoglalójában. Az új szabályok szerint már félmillió forintnál kisebb tartozás esetén is elrendelhető lesz az ingatlan-végrehajtás; a gépkocsi pedig akkor is végrehajtható lesz, ha a házastársi közös vagyonba tartozik.
A lefoglalásoknál – ugyanakkor – az adós érdekét szolgálja majd a most bevezetésre kerülő fedezetcsere lehetősége, miképpen az is, hogy egy pár ezer forintos köztartozás miatt nem lehet majd végrehajtást elrendelni. Az új rendelkezések életbe lépésével a végrehajtási eljárást is nehezebb lesz majd akadályozni.
Nem kell igazolvány a postára
Ha ezentúl csekket szeretne befizetni a postán, nem kell bemutatni az okmányait, ha bankkártyával fizet. De nem szükségesek az okmányok az adó, illeték és bírság befizetésénél, illetve 300 000 forintig az áru, szolgáltatás ellenértékének készpénzes megfizetésekor sem.
Időpontra hívhatunk kéményseprőt
Januártól a családi házban élők a nekik alkalmas időpontra kérhetik a kéményseprést, illetve az ellenőrzési munkákat – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, Hajdú Márton, aki azt is kiemelte: a jövőben az egylakásos ingatlanokban lakók nem kapnak papíralapú értesítést arról, hogy a kéményseprők mikor érkeznek. Interneten, telefonon vagy a személyes ügyfélszolgálatokon keresztül előre fixálhatjuk a nekünk alkalmas időpontot a kéményseprési munkákra. Megmarad a kéményseprési munkák ingyenessége is, a tüzelőberendezés típusa alapján meghatározott időközönként. A változásokról a kemenysepres.hu oldalon lehet tájékozódni. Az életünk múlhat rajta!
Elengedhetik a diákhitelt
Vissza nem térítendő állami kamattámogatásként elengedik a diákhitel-tartozás felét azoknak a nőknek, akiknek 2018. január 1-jét követően születik meg a második gyermekük, a harmadik vagy további gyermek megszületése esetén pedig a teljes tartozásukat elengedik. A hitel részleges vagy teljes elengedését örökbe fogadott gyermek esetében is kérni lehet. Ha valakinek szabad felhasználású és kötött felhasználású diákhitele is van, csak az egyik hitelre kérheti a támogatást.
Nő a gyed
A szülő korábbi keresete alapján számolják a gyedet. Mivel emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum, így ezzel együtt a dolgozóknak járó gyed is nő. A minimálbér idén bruttó 137 700 forint lesz, a garantált bérminimum pedig 180 500 forintra nő. A gyed a szülő korábbi keresetének 70%-a, de van maximuma: nem lehet több, mint a minimálbér kétszeresének a 70%-a. A gyed összegét a szülést megelőző két évben szerzett jövedelem alapján számítják. A legmagasabb elérhető összeg 2018-ban 173 502 forint lesz. A gyed a csecsemőgondozási díj (csed) lejárta után igényelhető, és a gyermek kétéves koráig jár.
A „diplomás gyed” összege és időtartama is nő. Ez azoknak jár, akik felsőoktatásban, nappali tagozatos hallgatói jogviszonyban vannak. Eddig ez a kicsi egyéves koráig járt. Összege a minimálbérhez igazítva 89 200-ról 96 600 forintra, illetve 112 ezerről 126 350 forintra nő.