Forrás: MTI
Úgy tűnik, hiába igyekszik az Oktatási Hivatal, nem tud olyan kérdéssort összeállítani a középiskolába felvételizőknek, hogy azzal szülők és gyerekek egyaránt elégedettek legyenek. Szombaton hatvannyolcezer diák felvételizett, az idén a nyolcadikos magyar nyelvi feladatsor verte ki a biztosítékot.
Az egyik példának Lackfi János Véletlen című versét adták fel, azt kérdezték a vizsgázóktól, mit jelentenek a koviubi, pöri és lekipali szavak. A versbôl jól látható, hogy a 46 éves, József Attila-díjas költő a tinik nyelvhasználatát figurázza ki és a kovászos uborkáról, a pörköltről és a lekváros palacsintáról szól a strófa.
– Amikor ehhez a vershez értünk, a teremben többen felnevettünk, mert viccesnek találtuk. Szerintem az egyik legkönnyebb feladat volt. A felvételi után a Facebookon sokan kérdezgették egymást, mi volt a megoldás, és felháborodtak, mert hónapok óta a felvételi miatt jártak különórákra – mondta a Borsnak Kiss Boglár, aki egy budapesti gimnáziumban írta meg a felvételit.
– Lackfi eddig sem volt a kedvenc költőm, de ezután végképp nem lesz. Nevetséges – írta egy magyartanár az eduline Facebook-oldalán. – Én szerencsére rájöttem, de mi van azokkal, akik izgalmuk hevében nem írtak semmit sem? – kérdezte egy diáklány. Voltak, akik a lekipalira a lelkitárs és lelki szolga megoldást adták.
(…) kukisali parival
az étrendem
szoli moci tekila
az én trendem
koviubi pörivel
a kedvencem
lekipali csokival
jaj vétkeztem (…)
– Ezek mind a régi idők szavai. Így a városban élők, akiket nem érdekelnek ezek a kifejezések, vagy nem jártak falvakban, vagy nincs falusi kötődésük, valószínűleg sosem hallották ezeket – mondta a Borsnak Admikné Jászó Anna nyelvész.
Kerestük a költőt is, mondja el véleményét a lekipali-ügyről, de nem sikerült elérnünk. Bár többen gratulálnak neki a Facebook-oldalán, hogy a felvételi része lett, sokan nyomdafestéket nem tűrő módon minősítik az ötgyermekes és már nagypapa Lackfi munkásságát.