<p>Nem mindennapi látványban lehet részünk a Népligetben sétálva. Egy vörös vércse költözött a főváros szívében lévő parkba, a ragadozó itt vadászik áldozataira.</p>
Forrás: Orbán Zoltán
Igencsak ritka jeleneteket sikerült megörökítenie a Magyar Madártani Egyesület egyik munkatársának. A Népligetben egy vörös vércsét kapott lencsevégre, amint éppen egy fán üldögélve vár a zsákmányára.
Hogy ez miért is különleges? Ez a ragadozó madárfaj alapvetően a nyílt, fákkal tarkított füves térségeket kedveli. Apró gerincesekkel és nagyobb rovarokkal táplálkozik, amelyeket a fajra jellemző jellegzetes, egy helyben lebegő repüléssel derít fel, majd csap le rájuk.
A vörös vércse a sólyomalakúak rendjéhez, azon belül is a sólyomfélék családjához tartozó faj. Belgium hivatalos madara, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1992-ben „Az év madarává” választotta. Gyakran egy helyben lebeg zsákmányt kémlelve. Szárnycsapásai gyorsak, gyakran néhány szárnycsapás-sorozat siklórepüléssel váltakozik. Ritkán kapja el levegőben az áldozatát, általában sebes zuhanás után a földön fogja meg a zsákmányát. Rágcsálókkal, kisebb madarakkal, gyíkokkal, valamint nagyméretű rovarokkal, főként bogarakkal és egyenes szárnyúakkal táplálkozik.
A vörös vércsék azonban az élőhelyük visszaszorulása miatt mostanra kénytelenek voltak stratégiát váltani, és bemerészkedni a városokba, így például Budapestre is. A fotókon látható öreg hím példány taktikát is váltott, hiszen ha a Népligetben pásztázó repüléseket végezne, egészen biztosan éhen maradna.
Ezért inkább a baglyokra jellemző vadászmódszert alkalmazta, és egy erdőfoltocska fáján alacsonyan üldögélve leste az egereket maga alatt a borostyánnal borított talajon.
Mindez a madárszakértők szerint kiválóan bizonyítja azt a tényt, hogy a vörös vércse egy remekül alkalmazkodó faj, és ha a szükség úgy hozza, városi környezetben is simán képes érvényesülni.