<p>Nem lehet megnyitni a csapot, nincs víz. Szivárog a rendszer, aztán irreálisan megemelkedik a vízszámla. Ezek az elfagyott vízóra jelei is lehetnek, aminek cseréje alapból több tízezer forintra rúghat, amit a felhasználónak kell állnia. </p>
Forrás: MTI
Gondolta volna? A farkasordító hidegben a vízórát és a vízvezetékeket is óvni kell, különben mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk. A Vízművek szerint tavaly közel kétezer elfagyott mérőt jelentettek, amelyek cseréje összesen húszmillió forintba került. A szilánkokra tört üveg az óralapon, az eldeformálódott számlálószerkezet, esetleg a vízaknában csöpögő víz szinte biztosan a téli hidegben tönkrement vízmérőre utal. Intő jel lehet az is, ha a lakásban nem, vagy csak alig folyik a víz a csapból.
A hideg hatására eltört vezetékek jócskán megdobhatják a számlánkat a feleslegesen elfolyt vízzel.
A víz négy Celsius-fok alatt elkezd tágulni, megnő a térfogata, míg a csöveknél ez pont fordítva van. A két anyag szinte tönkreteszi egymást.
– Oda kell figyelnünk a csövek megfelelő téliesítésére, mivel a fagymentesítés mindig a tulajdonos dolga, emellett az elfolyt víz díját is a fogyasztónak kell kifizetnie – árulta el a Vízművek egyik ügyfélszolgálatos kollégája.
De mégis hogyan vehetjük észre, ha baj van? A deres csövek és a fagyási nyomok az elzáró idomoknál is problémát jeleznek. A leggyakrabban a külső falon és a fűtetlen lakrészben fagynak el a vezetékek, így ezeken a helyeken a megelőzésre nagy hangsúlyt kell fektetni.
Jánosi Béla vízszerelő elárulta: csőfagyás után, nulla fok környékén repedeznek a vezetékek, mikor kiengednek a jégdugók.
– Teljesen mindegy, hogy pincéről, lakásról vagy kertről beszélünk, soha ne kezdjék el otthon házilag elhárítani a hibát, mert komoly veszélyekkel járhat. Amikor különféle eszközökkel elkezdik melegíteni a csövet, s az valamelyest kezd felolvadni, szétspriccelhet a víz, és akár áramütést is okozhat. Hívjanak szakembert, ugyanis mi szép, óvatos, professzionális felszereléssel és kis méretű, kézi gázpalackkal dolgozunk – magyarázza a szakember, aki már most felkészült a hideg utáni rohamra. – Rengeteg ilyen esetet kezelünk. Múltkor hívtak egy helyre, ott például a pinceablak volt nyitva, a hideg léghuzat lefagyasztotta a csövet. Egy kiolvasztás perceken belül is megtörténhet, de tarthat órákon át is – mondta el a vízszerelő, aki negyven éve dolgozik a szakmában, így látott már mindent.
– Hallottam olyat például, hogy egy pincét majdnem felgyújtottak. Lámpabenzinnel öntötték végig az elfagyott vízvezetéket, de nem vették észre, csak amikor már égett a vezeték és világosság lett a pincében, hogy a fejük fölött, a boltívnél húzódik a gázvezeték, amit a lángok nyaldosni kezdtek. Kirohantak a háziak az udvarra, és kiabálni kezdtek a lakóknak, hogy mindenki azonnal gyújtsa be a gáztűzhelyét, és az összes égőt használják. A lakók lelkendezve mesélték, mindenhol klasszul ég a gázkészülék rózsája, mert lent a pincében a gázvezetékben megnövekedett a nyomás, amit így próbáltak lecsökkenteni, hogy elkerüljék a robbanást – hívja fel a figyelmet a szerelő a veszélyes helyzetekre.
A fagyás a vaslappal fedett aknákat érinti a legjobban, amit megoldhatunk úgy, hogy a fedő aljára hungarocell-lapot rögzítünk, de akár a vízmérőt is leszigetelhetjük vele, hogy biztosra menjünk. Erre akár egy papírdoboz is alkalmas, amelyet lefelé fordítva kell a mérőszerkezetre helyezni, mert benntartja a talajból felfelé áramló kevés hőt.
A pincékben lévő vízmérők megóvása érdekében ellenőrizzük a pinceablakok épségét, és ha a vízmérő, illetve a csövek a külső talajszinttől egy méternél kisebb távolságra vannak, hőszigetelésükről külön is gondoskodjunk!
Spriccelő cső: Ha egy megrepedt cső kiolvad, mielőtt még megjavították volna, azonnal zárja el a főcsapot! A kiömlő víz felfogására helyezzen vödröket a törés helye alá, az összes többi csapot és a vízöblítős vécétartályt nyissa ki, hogy a padlástéri hidegvíztartály gyorsan kiürülhessen.