Forrás: Végh István
Készüljön fel: drágább lesz a tojás! Tavaly év végén átéltük már a sokkot, hiszen teljesen váratlanul, egyik pillanatról a másikra 20-30 forintot emelkedett a tojás ára. Az árrobbanás után visszaesett ugyan egy kicsit, de a helyzet nem javul, sőt…
Mikor lesz már ennek vége? A Központi Statisztikai Hivatal adatai hozták azt, amit a pénztárcánkon tapasztaltunk. Elképesztő, de több mint negyven százalékkal drágábban juthattunk tojáshoz az utóbbi időben, mint például egy évvel korábban.
Tavaly a madárinfluenza-járvány, illetve a fipronilos rovarirtó szeres szennyezettség miatt ugrott meg a tojás ára, egyelôre nem tudni, most miért fog az ára növekedni. Ahhoz képest jobb a helyzet, de nem sokáig.
Mitől függ a méret?
– A tyúk körülbelül húszhetes korában kezd el tojni, és körülbelül 26-28 hetes korára már majdnem mindennap várhatjuk a tojásokat, de ilyenkor még ne számítsunk túl nagyra – mondta lapunknak Kaldenekker Ferenc, a Kaldenekker Bt. ügyvezetője.
– Először csak S-es méretűeket kapunk, majd később, ahogyan öregszik az állat, úgy nő a tojások mérete is. Azonban legyünk óvatosak, mivel az öregedéssel együtt a tojóképesség is hanyatlásnak indul, és a héj szilárdsága is sokat romlik. Ez azt jelenti, hogy törékeny lesz a tojás. A háztáji tartásnál számoljuk bele a pihenőidőszakokat is, amikor jócskán visszaesik a tojások száma – magyarázta a tenyésztő, aki egy praktikát is megosztott velünk: megfelelő táppal lecsökkenthetjük az állat pihenőidőszakát.
– Rájuk nézve ez egyáltalán nem káros. De a legfontosabb az, akármennyire tűnik furcsának, hogy ne stresszeljük az állatokat például azzal, hogy sűrűn változtatjuk a helyüket, vagy új egyedeket viszünk az állományba, mert ettől visszaeshet a tojóképesség. Rosszabb esetben pedig megeszik a terméküket vagy egymást is bánthatják – mondta el a férfi.
Hazánkban olyan nagy mennyiségben tenyésztik a tyúkokat, hogy nemigen van szükségünk külföldről behozott termékekre.
Ezzel helyettesíthetjük:
– Érett banán (1 db = 1 tojás) Villával összetörve kitűnően helyettesíti a tojást, viszont a sütemények ízesítésénél vegyük számításba a banán cukortartalmát is.
– Chiamag (1 evőkanál + 3 evőkanál víz = 1 tojás) Keverjük össze a magot és a vizet, majd hagyjuk állni addig, amíg zselés állagú lesz.
– Almaszósz (¼ bögre = 1 tojás) A bolti, de akár az otthoni verziót is használhatjuk.
– Tofu (3 dkg = 1 tojás) Összeturmixolva vagy összenyomkodva használjuk, és kedvünk szerint ízesíthetjük is.
– Lenmag (1 evőkanál + 3 evőkanál víz) Hasonlóan a chiamaghoz hagyjuk, hogy kicsit magába szívja a nedvességet a mag, és zselés állagú legyen.
Ecettel is jó a piskóta
Bár első hallásra elképzelhetetlennek tűnik piskótát készíteni tojás nélkül, ám egy kis konyhai trükkel ez sem lehetetlen. Ha a szokásos tésztánkhoz tojás helyett szódabikarbónát, citromlevet vagy ecetet használunk, akkor hasonlóan magas, laza, buborékokkal teli piskótatésztát kaphatunk.