Megint kinőtte a gyerek a cipôjét, pedig nemrég vettük. Kéne egy csinos kabát, de nem akarok sokat költeni rá – ezekre mind megoldást jelent a turkáló. Fogadja meg tanácsainkat, hogy több pénz maradjon a zsebében, és még jól is nézzen ki!
Forrás: Bánkúti Sándor
Nem kell félni a fertőzéstől
Gondolta volna? Évente akár több tízmillió ruhát vásárolnak a magyar használtruha-üzletekben. Ma már nem ciki. Angliából, Németországból, Franciaországból, Belgiumból, még Hollandiából is érkeznek hazánkba használt ruhák, de a kereskedőn múlik, hogy melyik országból veszi meg azokat – mondta lapunknak Hatvani Béla, a Hatvani Használtruha Nagykereskedés vezetője. A ruhákat konténerekbe gyűjtik külföldön, az ezzel foglalkozó cégek fizetnek a leadott holmikért. A beszerzett viseleteket szétválogatják. Az elnyűtt ruhákból géprongy lesz. A ruhák és kiegészítők már fertőtlenítve, bezsákolva érkeznek hazánkba, ahol újra szétválogatják azokat minőség és szezonalitás szerint.
A boltokban is átnézik az árut, mielőtt eladják, de néha így is belefuthatunk egy foltos vagy rosszabb minőségű darabba. Ilyenkor nyugodtan szóljunk az eladónak. Ezzel szemben azonban nem ritka, hogy olyan ruhát találunk, amelyen még az eredeti címke is rajta van.
Körülbelül huszonöt éve jelent meg hazánkban a használtruha-eladás. Az üzletek száma évről évre robbanásszerűen nőtt, ma pedig szinte már életforma a turizás, a fiatalok is rákaptak.
– A magyarok gyűjtögetők, „majd jó lesz valamikor” alapon tartogatják a ruháikat is. Ám Nyugaton, talán a jobb életszínvonal miatt, gondolkodás nélkül megválnak még az olyan öltözékektől is, amelyeket nem hordtak. Szinte egyidőben érkeznek a trendek és a ruhák hazánkba. A kilós turikban is sok divatos ruha van, fillérekért hozzájuthatunk. A helyzetet felismerték a fiatalok is, csapatokba verődve, csajos programként jönnek a bálabontásra – árulta el Kozma Ildikó használtruhaüzlet-tulajdonos.
Mire figyeljünk?
– A pólók és pulóverek hónalját nézzük meg először, mert az a legárulkodóbb: ott használódik és színeződik el legjobban az anyag. Próbáljuk ki a cipzárt, jól működik-e.
– A nagyon bolyhos ruhát inkább hagyjuk ott, de ami csak enyhén károsodott, megvehetjük, mert otthon egy borotvával könnyedén újszerűvé varázsolhatjuk.
– A turkálók árai eltérőek, ami a minőségtől és a származási országtól függ. A kilós turkálókban 3-4 ezer forint/kiló áron vásárolhatunk, a darabárasokban pedig a bolti ár akár negyedéért is vehetünk ruhákat.
– Mielőtt felvennénk a vásárolt darabokat, nyugodtan mossuk ki, azt azonban ne felejtsük el, hogy mindig fertőtlenítve kerülnek be az országba.
6 aranyszabály kezdőknek
1. Türelem, türelem. Csak akkor menjen turizni, ha van rá ideje, mert ehhez bizony idő kell!
2. Mivel rengeteg ruha Angliából érzik, más a számozásuk. Írja fel magának, hogy mit kell keresnie!
3. A kilós turkálókba köztudottan a rosszabb minőségű vagy kevésbé divatos darabok kerülnek, de érdemes ott is szétnézni.
4. Az időzítés a lényeg. Érdeklődje meg, mikor, hol van árucsere. A vásárlók többsége ilyenkor nyitásra megy. Ha el akarja kerülni a tolongást, akkor árucsere utáni napon menjen vásárolni!
5. Minden darabot próbáljon fel, nézzen át, mert nem lehet visszavinni a megvett termékeket.
6. A ruhák súlya miatt nyáron még többet spórolhat, ha kilósban vásárol, télen viszont a darabáras jön ki kedvezőbbre.