Senki sem tudja, milyen sors vár azokra a vadászgépekre, amelyek egy Pápa melletti tanyán rozsdásodnak. A 35 darab repülőt tolvajok lopják szét. Az értékesebb alkatrészek Ukrajnába kerülnek.
Nemrég még minden jel arra utalt, hogy sikerül megőrizni az utókornak szinte a teljes állományt. Információink szerint azonban a legértékesebb alkatrészek közül néhány Kelet-Európában, főként Ukrajnában tűnik fel, mert az ukrán MiG-ek orosz alkatrész-utánpótlása a háború miatt megszakadt. Az öreg gépek több darabja is kompatibilis a modernebb változatokéval: így a magasságmérő, a rádiós navigáció, néhány hajtóműegység és a műhorizont.
A gépek állapota napról napra romlik. 2000-ben még 88 darab vadászgép sorakozott a nyugat-magyarországi erdő közelében. Ezekből az etióp hadsereg vásárolt meg több darabot, amelyek ma is szolgálják az afrikai ország haderejét.
Horribilis áron
MiG–21-es és SZU–22-es harci gépek vannak a tanyán. Az őrizetlenül sorakozó repülőkre bárki szabadon pályázhatott. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy a magyar műgyűjtőknek nem volt esélyük. Beolvasztani pedig nem érdemes egyiket sem: a test és az alkatrészek olyan speciális titánötvözetből készültek, amelyek megsemmisítését csak külön engedéllyel rendelkező hulladékfeldolgozó üzem végezhetné el, horribilis költségekért.
Már egy kiállításra szánt MiG–21-es vadászgép is több millió forintba kerül. Nemrégiben egy 1980-as évjáratú, gurulásképes, de felszállni és lőni nem tudó harci eszközt kínáltak eladásra az egyik hirdetési portálon. A muzeális darabért 5,6 milliót kért a tulajdonosa.