<p>Sok kárt tehetnek a növényekben az előttünk álló napok. Megsínylik a visszatérő mínuszokat, és ezt mi is megérezzük majd a pénztárcánkon.</p>
Az „ajándékba kapott” tavaszi hét után brutális fagyokat jeleztek a meteorológusok a következő napokra. Miután szombaton még 10 fok lehet a maximum, vasárnap hajnalban helyenként már –10 fokkal kell számolni. Hétfőn hajnalban pedig –12 fokig süllyedhet a hőmérő higanyszála.
Aki távfűtéses lakásban él, annak nem kell aggódnia, hiszen a kormányrendelet értelmében hivatalosan május 15-ig tart a fűtési szezon. Annál inkább kell féltenünk a haszonnövényeket, hiszen a fagykár miatt kevesebb lehet a termés, és drága lesz a hazai gyümölcs.
– Kritikus a helyzet, mert március közepén a növények, különösen a gyümölcsfák már várják a meleget, a rügyfakadást. Ezekben már két-három fokos fagypont alatti hőmérséklet is károkat okozhat, ez a lehűlés most nagyon veszélyes – osztotta meg aggodalmait a Borssal Bálint György, azaz Bálint gazda. De a gabonafélékre is kihatással vannak a mínuszok. – Az ősszel elvetett búza, árpa és rozs nem megfagy, hanem felfagy, azaz elszakadnak a gyökereik. Ez ugyan nem pusztítja el a növényt, de új gyökérfejlődésre ingerli, ami azt jelenti, hogy kisebb és későbbi termésre lehet számítani. A gazdák még egy hengerezéssel sokat menthetnek a helyzeten – mondta Bálint gazda hozzátéve: a szőlő később ébredő növény, azt nem érinti a hideghullám.
2013. március 14-én valóságos vészhelyzet alakult ki a hirtelen betörő téli időjárás miatt. Hó és szélvihar csapott le az országra, több kilométeres dugókat okozva az utakon. Csaknem ötezer ember vesztegelt a kocsijában, hetvennél is több település került a hó fogságába. Mintegy száz helyen megszakadt az áramszolgáltatás és hatan kihűltek. Március 17-én a hidegrekord is megdőlt: Vásárosnaményben –18,2 fokot mértek.