Néhány kutatónak szent meggyőződése, hogy Mozart szimfóniái rendkívül pozitív hatással vannak az újszülöttek fejlődésére. Ezek a tudósok amondók, hogy a zseniális zeneszerző művei okosítják a gyerekeket, és a gondolkodásukat is jelentős mértékben fejlesztik.
A legendás osztrák zeneszerző, Wolfgang Amadeus Mozart zeneműveiből tíz percet is elég meghallgatni, hogy jótékony hatással legyen az intelligenciánkra, fejlessze elvont gondolkodásunkat és képzelőerőnket – erre jutottak egy kaliforniai egyetem tudósai, s több mint húszéves eredményük ma is gyakran témája a közösségi oldalaknak.
Nyert a D-dúr szonáta
Persze a helyzet nem ilyen egyszerű. A kutatók annak idején harminchat főiskolás logikus és absztrakt gondolkodását vizsgálták meg. Egy tesztet kellett kitölteniük, melyre különböző módon hangolódhattak rá. Az alanyokat három csoportba osztották: az elsőben szereplők nyugtató gyakorlatokat végeztek a megmérettetés előtt, a másodikban lévőknél viszont már Mozart két zongorára írt D-dúr szonátájával akarták elérni ugyanezt a hatást.
A harmadik csoport tagjai pedig egyszerűen maguktól relaxáltak. Az eredmény világos volt: a teszten legjobban a Mozart-zenét hallgató diákok teljesítettek. De csak az első negyedórában! A jó hatást Mozart kompozíciójának bonyolultságával magyarázták, mely jelentősen serkenti a gondolkodást.
Ingyen CD a babáknak
Azt azonban egyáltalán nem vizsgálta a kutatás, hogy hosszú távon is okosodhatunk-e a világhírű muzsikáktól. A kísérletben ráadásul főiskolások vettek részt, ennek ellenére mégis az terjedt el, hogy Mozart zenéje hosszú távon is intelligenssé teszi a csecsemőket. Mindezt az amerikai Georgia államban olyannyira tényként kezelték, hogy 1998-ban minden újszülött babának egy ingyen Mozart CD-t adtak.
Ezt a tendenciát idehaza is megpróbálták meglovagolni, méghozzá egy szintén a babáknak készült Mozart-lemezzel, amelyen többek között a Kis éji zene és a Varázsfuvola című klasszikus is megtalálható volt. Ez persze korántsem aratott akkora sikert, mint a tengerentúlon.
Csak rövid távú a hatás
A csecsemők Mozart-zenére történő feltételezett okosodásáról szóló következtetések valószínűleg korántsem az igazságot tükrözik. Az ezzel foglalkozó kutatóknak ugyanis a mai napig nem sikerült bizonyítaniuk a klasszikus zene hatásának sikerességét, ráadásul a csecsemőket egyáltalán nem vizsgálták. Az a tudós, aki mégis kimutatott valamilyen kézzelfogható eredményt, maximum elenyésző, mindössze rövid ideig tartó hatásról tudott beszámolni – summáz a városi legendákkal és átverésekkel foglalkozó urbanlegends.hu.