<p>A 74 évesen elhunyt Demján Sándornak a csúcson 300 milliárdja volt, mégsem költött felesleges luxuscikkekre. A milliárdos végrendelete szerint vagyonának 95 százalékát adakozásra kell fordítani.</p>
Saját maga hívott taxit, amikor hazaindult a Millenáris parkból néhány éve. Épp az ország legbefolyásosabb embereivel találkozott. Mégis egyedül szivarozva várta a sarkon, míg a kocsi befut érte. Demján Sándor szó szerint a semmiből küzdötte fel magát. Busás vagyona ellenére köztudottan puritán életmódot élt. Felesége mellett a főiskola óta kitartott.
– Sanyika, mi lesz belőled? – kérdezgették gyerekként a kis Sándort, mire tömören rávágta: hős! Már kicsiként álmodozó volt, imádta a kalandregényeket. Nem adatott neki könnyű gyerekkor. Édesapját sosem ismerhette, elesett a második világháborúban. Édesanyja egyedül maradt vele és két testvérével az erdélyi Börvelyen. A román uralom elkergette őket a faluból, ezért Etyekre költöztek. Édesanyja tanulni szeretett volna, ezért Sándort nevelőszülőkhöz adta. Rengeteget éhezett. Lelencruhákban járt, a kúton, hideg vízben mosakodott. A szegénység hamar rákényszerítette a több lábon állásra. Tízévesen nyúltartásba, fogott és az így szerzett pénzen légpuskát vett, hogy azt is pénzszerzésre használja a célba lövések árulásával. Eladogatta a háztartás tojásait. A kereskedelmi iskolák segítettek neki kitörni.
Harmincéves szövetkezeti vezető volt, amikor felhívták Budapestre a Skála élére. Ennek sikerén felbuzdulva 67 üzletet nyitott szerte az országban. Munkatársai kemény vezetőnek ismerték, szűkebb környezete rajongott érte. Már akkor imádta a pókert, vagyonokat nyert kártyán. Állítólag egyszer egy városi párttitkártól a kétévi fizetését elnyerte huszonegyezéssel. Utóbbi tisztességes ember volt, csak annyit kért, kapjon egy kis haladékot, de havi ütemezéssel megoldotta a tetemes adósság rendezését – írta róla az Index.
1987-ben jött a Magyar Hitelbank, elnök-vezérigazgatóként szabad kezet kapott. Azon kevesek közé tartozott, akik tegezhették Antall József miniszterelnököt. Gyorsan reagált, amikor összeomlott a kommunizmus: megnyitotta a Bank Center épületét a fővárosban, cége építette fel az ország első bevásárlóközpontját, a Pólus Centert. 64 évesen, 2008-ban az ország leggazdagabb embere lett. Akkor 300 milliárd forintra becsülték vagyonát.
– Egész nap csöngenek a telefonok. Örülne a Főnök, ha hallaná, milyen sokan szerették és tisztelték – mondták telefonos érdeklődésünkre Demján Sándor cégénél, a TriGránitnál. A legnagyobb tisztelettel és hálával beszélnek 74 évesen elhunyt vezetőjükről. Úgy tudjuk, az üzletember temetése nyilvános lesz. Pár éve azt nyilatkozta, halála után megmaradó vagyona 95 százalékát jótékony célra ajánlja fel.
– Mindig is ez volt az életcélom, tudom, hogy korábban milyen sokat jelentett nekem is a segítség. Ezt nem most mondom először, a kollégáim és a családom a kezdetektől fogva tudják. A pénz a már említett célokat fogja szolgálni: szegény gyerekek oktatása, minőségi kultúra – nyilatkozta 2012-ben az Origónak. Vagyonát tavaly 160 milliárdra becsülték. Ha végakarata nem változott, a tekintélyes összegből 152 milliárdot fordíthatnak jótékony célokra, a többi a családját illeti.
Demján Sándor 1943. május 14-én született az erdélyi Börvelyen. 1965-ben diplomázott a budapesti Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán. Itt ismerte meg a nyelveket már ekkor kiválóan beszélő, később idegenvezetőként is dolgozó feleségét. 1973–1986 között volt a Skála Coop vezérigazgatója, 1990-ig a Magyar Hitelbankot irányította. 1996-tól sorra építette a bevásárlóközpontokat, Szlovákiában és Lengyelországban is. 2008-ban bevásárolta magát az orosz állami lottóba.
1996 óta az általa létrehozott TriGránit Fejlesztési Zrt. elnöke, vezette a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségét. Összesen 26 díjat és elismerést kapott. Kevés szabadidejében imádott pókerezni és horgászni. Szenvedélye volt a cigaretta és a szivar. Utolsó éveiben rengeteg időt töltött dédunokájával. Mindig mondta: ha könnyű gyerekkor jut neki, nem éri el, amit elért. 74 évesen érte a halál kedden.