Önbizalomgondok, rágási probléma, merev nyakizmok, fejfájás, fogszuvasodás – néhány nyomós érv arra, hogy igenis van értelme felnőtt fejjel is vállalni a fogszabályozást.
Forrás: Thinkstock
A modern fogszabályozó készülékek lehetőséget adnak az összes kellemetlenség orvoslására, ám az eljárás olykor nem várt szövődményekkel járhat.
Csak ép lehet a fogsor
Már a fogszabályozás közben, a fogászaton is jelentkezhetnek panaszok, például vizenyő alakulhat ki a beavatkozás helyén – figyelmeztet dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Ezt a kezelések során használt gyógyszerek, például helyi érzéstelenítők, fertőtlenítők okozhatják.
Mivel fogszabályozó csak ép fogsorra kerülhet, ezért előtte, ha szükséges, a fogtömést és a fogkő-eltávolítást is el kell végezni, ám eközben is előfordulhat allergiás reakció.
Később jövő tünetek
Fogszabályozó több anyagból is készülhet, ezek közül a legelterjedtebb a fém, ami azonban allergiás reakciót okozhat. Ilyenkor a tünetek rendszerint nem azonnal, hanem napokkal a kezelés után jelentkeznek. Égő, csípő érzés, sebek, fekélyszerű elváltozások jelennek meg a nyelven, kiszáradnak és berepedeznek az ajkak, ám ekkor még nem kell arra gondolni, hogy a tüneteket a fogszabályozó okozza! Lehet a fogtöméshez használt anyag miatt is, amihez viszont allergiavizsgálatot szükséges végezni.
Tapaszokkal szűrnek
A fémallergia vizsgálata úgynevezett rátevéses teszttel történik. Ennek során a páciens hátára kamrás tapaszok segítségével ragasztják fel a szóba jövő vizsgálandó anyagokat, az eredményeket pedig egy héten át mindennap leolvassák.
Ha pedig az adott bőrterület piros vagy kiütéses lesz, az egyértelműen azt jelenti, hogy arra az anyagra allergiásak vagyunk, így abból az anyagból semmi esetre sem készülhet a fogszabályozónk.
Gyereket is érinthet
Mivel a fogszabályozás meglehetősen időigényes folyamat, a készülék viselését is időbe telik megszokni. Ezért érdemes az allergiavizsgálatot már az egész procedúra megkezdése előtt elvégeztetni. Erre gyermekeknél is oda kell figyelni, mivel allergia bármilyen életkorban kialakulhat. Ha volt korábban bármilyen panaszunk fémből készült haj- vagy övcsat, nyaklánc vagy fülbevaló viselése miatt és bőrpír vagy viszketés alakult ki, akkor később is érdemes egy allergiateszttel meggyőződni arról, hogy valóban fémérzékenységrôl van szó vagy sem.