<p>Számtalan legenda kering a Pilisben lévő gyógyító erőkről, az egyik kevésbé ismert a Hosszú-hegy tetején, a szakadék fölött emelkedő kereszt története, ahol 1784 óta mindig történt valami. Nem csak a kilátás páratlan onnan, a szóbeszéd szerint meg is gyógyulhatunk.</p>
A legújabb nevén – Hideglelős-kereszt Esztergom és Pilismarót között, a 11-es főút fölött, a Hosszú-hegyen áll, a Duna–Ipoly Nemzeti Park területén. Kevésbé ismert, régebbi nevei a járványkereszt vagy lázárkereszt. Megközelítése kalandos, meg kell dolgozni érte, hogy eljussunk a hegytetőre a Búbánatvölgy bejáratánál, az erdőben a piros háromszög jelzés mentén cirka másfél kilométeres túra.
A járványkeresztet 1784-ben emeltette Nagy Mihály esztergomi gazda a Hosszú-hegy tetején, a Duna fölé nyúló szakadék sziklájára, hálából, mert családját elkerülte a pestisjárvány. Már akkor csodás tulajdonságokat tulajdonítottak a helynek. Az eredeti fakeresztet az időjárás ugyan tönkretette, helyébe Simon János esztergomi érsek Bécsben vaskeresztet készíttetett, amit 1871-ben szenteltek fel személyesen. Minden év májusában körmenet indult a kereszthez. A hideglelős nevet pedig onnan kapta, hogy mire a körmenet felért a hegycsúcsra, az emberek megizzadtak, és az erős Duna menti szélben megfáztak, „hideglelést” kaptak.
A hely népszerű turistacélpont, ahányan érkeznek annyiféle legendát ismernek vele kapcsolatban: gyógyulás, csoda, gyilkosságok, betegség.
– A helyi néphagyomány szerint, aki háromszor megkerüli a keresztet térden csúszva, az meggyógyul – mondja egy horgász, Zoltán, aki a közeli horgásztónál állomásozik leggyakrabban. – Néha felmegyek a kereszthez, mert szép onnan a kilátás és láttam már olyat, aki megcsinálta.
Ez a művelet viszont a kereszt elhelyezése miatt nem könnyű, mert a meredek oldalban áll, de nem is lehetetlen persze. – Ha nem is a kereszt, de a hely energiája biztosan jótékony hatással van. Ha megteszi az ember ezt a kellemes sétát, utána jobban fogja érezni magát – vélekedik egy nyaraló asszony.
Alsószentmárton
2010-ben egy helyi fiatalember furcsa jelenést látott a helyi feszületre nézve.
– Egy kicsit félrenéztem, nem hittem a szememnek. Egy fénylő kereszt jelent meg előttem az égen – mondta. Később egy másik helyi is azt állította, hogy a kereszt erejének köszönhetően állt fel a tolószékből gutaütése után. A kereszt a falutól távolabb, egy rossz minőségű földút mellett áll a közeli horgásztó környékén.
Kranenburg
A város Németországban található. A történet szerint egy pásztor húsvéti szentáldozáshoz járult. Mivel a szent ostyát nem tudta lenyelni, egy fába kiköpte. 28 évvel később a templomtéren tűzifának hasogatták fel a fatörzset. Ekkor esett ki belőle a csodatevő Szent Kereszt, amelyen egy alig formált fej hajlik az emberek felé, a kezek szélesre tárva, a jobbik csak félig van meg. A lábak fája egészen sima az emberek évszázados érintésétől.