Máris őrület van az általános iskolai beiratkozás körül, az óvodák egy részében ugyanis az utolsó pillanatra hagyják az ehhez szükséges igazolások kiadását.
Forrás: Pixabay
Indul a végső visszaszámlálás azoknál a családoknál, akiknek a gyerekük az idén augusztus 31-ig tölti be a hatodik életévét. Aki valamilyen okból hatévesen nem megy iskolába, legkésőbb a következő évben válik tankötelessé.
Van olyan óvoda, amelyik máris próbára teszi a szülők türelmét, és csak a beiratkozás előtti napon hajlandó az iskolába lépéshez szükséges fejlettség elérését tanúsító igazolást kiállítani, méghozzá munkaidőben. Az igazolás mellett szükség van a gyermek személyi azonosítójára és a lakcímkártyájára is. Ezeket érdemes már most ellenőrizni, ha ugyanis nem lennének meg, akkor még két napig be tudják pótolni az okmányirodákban.
Azok, akik nem körzetes iskolát választottak a gyermeküknek, mindenképpen vigyék magukkal a gyerek születési anyakönyvi kivonatát, Taj-kártyáját, friss orvosi igazolást, valamint a szülő személyi igazolványa és lakcímkártyája is legyen ott. Érdemes egyébként az iskola honlapján előre tájékozódni. A bemutatott okmányokat az iskolában érkezési sorrendben másolják le, és a jelentkezési űrlapot is ott lehet csak kitölteni.
Csütörtökön és pénteken több órás sorra számíthatnak ezért azok a szülők, akik reggel nyolckor, a munkába indulás előtt szeretnék a hat-, illetve hétéves gyereküket általános iskolába iratni. A köznevelési törvény szerint ugyan két teljes nap áll rendelkezésre, ám azokban az iskolákban, ahol két osztály indul, a népszerűbb tanító néni osztálybeosztása már az első pár órában betelik.
Amennyiben túljelentkezés van, a felvételről elsősorban az iskola igazgatója dönt. A köznevelési törvény ide vonatkozó szabálya szerint ez esetben először a körzetes gyerekeket kell felvenni, majd a nem körzetes testvérgyerekek következnek, ezután a közelben lakók élveznek előnyt és csak a sor végére kerülhetnek a messzebbről érkezők.
A jelentkezés elutasítása esetén a szülő (az Nkt. 37. § (2)-(3) bekezdése értelmében) jogszabálysértésre vagy érdeksérelemre hivatkozással nyújthat be fellebbezési kérelmet a kézhezvételtől számított 15 napon belül az adott intézmény fenntartójához.