<p>A vérfertőző apa horrorházát felújították, ma tíz bérlő lakja. A pincébe még mindig hátborzongató érzés lemenni – mondja az egyik lakó. Josef Fritzl luxusbörtönben ül, de elméje kezd elborulni. </p>
Forrás: AFP
Tíz év telt el azóta, hogy fény derült Ausztria történetének talán legszörnyűbb bűncselekményére.
Az amstetteni rémként elhíresült Josef Fritzl huszonnégy évig tartotta fogva saját lányát háza pincéjében. Elisabethet legalább háromezerszer megerőszakolta, és összesen hét gyermeket nemzett neki. A rémségek akkor kerültek napvilágra, amikor kórházba kellett vinnie súlyos beteg lányát.
Az Alsó-Ausztriában fekvő huszonháromezres településen található Fritzl-ház jó ideig turistalátványosságnak számított. Két éve egy ismert restaurátor vásárolta meg 160 ezer euróért (48 millió Ft). A házat újjáépítették, tíz különböző méretű lakásra osztották, mindegyikben bérlő él.
Fura érzés a horrorpincében
Az angol Sun című bulvárlap az évforduló apropóján látogatott el a szörnyűségek házába.
– Ez egy csodaszép épület szörnyű múlttal. Megpróbálok nem gondolni azokra a borzalmakra, amelyek itt történtek – mondta a lapnak egy holland bérlő, aki Josef Fritzl felújított házának egykori hálószobájában alszik. – Amikor lemegyek az alagsorba, mindig fura érzés kerít hatalmába.
– Pár héttel a beköltözés után tudtam meg, hogy itt lakott a szörnyeteg. Sokkolt, amikor ez kiderült – mesélte a lapnak egy másik, iráni származású lakó, aki a földszinten él.
Szívszorító madárcsicsergés
Az áldozatok, vagyis a nő és a gyerekei újrakezdték, a nevüket is meg kellett változtatniuk, hogy normális életet tudjanak élni.
– Ez az ügy azóta meghatározza az életemet, melynek legborzasztóbb esete volt. Korábban elképzelni sem tudtam hasonlót. Azt meg pláne nem gondoltam, hogy egy ilyen traumát túl lehet élni – mondta az OE24-nek Karl Geschöpf, a rendőr, aki a kezdetektől részt vett a Fritzl-ügy nyomozásában, és másfél hónapig vigyázott Elisabethre és egyik, a vérfertőző kapcsolatból született gyerekére, miután kiengedték őket a kórházból.
A rendőr összeszorult szívvel emlékszik arra, amikor a kórházban sétáltak Elisabethtel. Amikor apja 1984-ben bebörtönözte a pincéjükben kialakított cellába, 18 éves volt, s onnantól a külvilágtól elzártan élt.
– Sétáltunk a kórház területén és csiripeltek a madarak. Ez nekünk teljesen természetes volt, de ő huszonnégy éve nem élt át ilyet. Az a pillanat nagyon mélyen megérintett – emlékezett vissza az amstetteni ügyet minden részletében ismerő Geschöpf.
Fritzl, a nyugalmazott elektromérnök életfogytiglani börtönbüntetését tölti a kremsi Stein börtönben. Mivel rettegett rabtársaitól, tavaly Mayrhoffra változtatta a nevét, de mert arcával a mai napig tele a sajtó, nehéz elképzelni, hogy ezzel sikerül megvédenie magát. A 83 éves férfi korábban a bv-intézet könyvtárában dolgozott, de mára leépült szellemileg, demenciában szenved. Bár a börtönben a legveszélyesebb elítélteket tartják fogva, a rabok akár madarakat is tarthatnak a cellájukban és főzhetnek, mert engedélyezett a főzőlap.