Aktuális

8 félelmetes lyuk a Földön

Bors

Létrehozva: 2018.05.05.

A Föld tele van olyan, többnyire természetesen keletkezett lyukakkal, amik valósággal a frászt hozzák az emberre. Többségük igencsak veszélyes, de mágnesként vonzza a bátrakat.

8 félelmetes lyuk a Földön

Forrás: Thinkstock

Jamali fekete lyuk

A szibériai Jamal-félszigeten 2014-ben bukkantak a rejtélyes, 80 méter átmérőjű kráterre, és onnan kapta a nevét, hogy a bejárat formája hasonlít a csillagászatban ismert fekete lyukra. A tudósok szerint a globális felmelegedés okozta, föld alatti robbanás hozta létre. Élénkebb fantáziájúak szerint viszont egy meteorbecsapódás, de ennél sokkal valószínűbb, hogy földön kívüliek vájták ki.

Nagy Kék Lyuk

Hatalmas, víz alatti víznyelő Belize partjainál. Eredetileg egy cseppkőbarlang volt, amit a tengerszint emelkedésével elöntött a víz: 300 méter átmérőjű és 124 méter mély, a hobbibúvároknak valóságos paradicsom.

Strandszakadás

Az ausztrál partok közelében található Fraser-sziget fehér homokos partja mágnesként vonzza a strandolókat. A parton éjszakázók 2011-ben hirtelen egy horrorfilmben találták magukat. Egy 3 méter mély és 150 méter széles kráter nyílt meg, elnyelvén a sátrakat, a kisebb épületeket, valamint a lakókocsikat. Szerencsére senki sem halt meg.

Lakóháznyelő

Guatemala földrajzilag rendkívül szerencsétlen területen fekszik, mivel a földfelszín alatt számtalan rejtélyes vízfolyás halad át, amelyek rendszeresen kimossák a lágyabb kőzeteket. Emiatt 2007-ben és 2010-ben is valósággal megnyílt a föld egy-egy településen. A 2007-es víznyelő öt ember halálát okozta, a három évvel későbbi 60 méter átmérőjű volt, és elnyelt egy háromemeletes lakóépületet.

Lyuk az ágy alatt

Szintén Guatemalában esett meg, hogy egy 65 éves asszony egy éjjel hatalmas robajra ébredt. Mi­után felkapcsolta a lámpát, sokkot kapott az ágya alatt tátongó, másfél méter átmérőjű lyuktól. Óriási sze­rencséje volt. Ké­sőbb kiderült: a ház alatt egy kis patak csordogál, ez okozta a víznyelőt.

A pokol kapuja

Hibáztak a geológusok 1971-ben, Türkme­nisztánban: egy földgázmező feltárásakor néhány próbafúrással sikerült beomlasztaniuk egy föld alatti barlangot, ami hatalmas krátert hagyott maga után. A felszínre törő gázokat meggyújtották, remélve, hogy maximum néhány hónap alatt elégnek. Nos, azóta is folyamatosan lángokban áll a kráter.

Humboldt-cenote

Venezuelában jellegzetes természeti képződmény az 1000-3000 méteres táblahegy (tepui) jellegzetes víznyelőkkel (ezek neve cenote vagy sima). Az egyik ilyen, sűrű erdőkkel borított fennsíkon van a világ legmélyebb és legszélesebb víznyelője, a Humboldt-cenote. A kalandvágyók imádnak le­ereszkedni a 314 méteres mélységbe, ahol a növényzet ugyanúgy zavartalanul burjánzik, holott jóval kevesebb napfény éri.

Ik Kil

A mexikói víznyelő mesebeli fürdőhely. Az alján egy tavacska keletkezett, amihez évente turisták ezrei látogatnak el. A 60 méter átmérőjű, szinte tökéletesen sima falú, kerek lyukat trópusi növények tömkelege veszi körül, a 40 méteres magasságból pedig kis vízesések zuhannak alá. A 2010-es sziklaugró-világbajnokságot is itt rendezték.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek