Aktuális

A Bors utánajárt: Megszűnik a koporsós temetkezés?

Bors

Létrehozva: 2018.05.04.

<p>Hamvasztani lényegesen olcsóbb, de van olyan része Magyarországnak, ahol inkább a belvíz miatt nem ragaszkodnak a koporsóhoz. Akár egy plüssmackóba varrva is nyugodhatunk halálunk után.     </p>

Forrás: Thinkstock

Alaposan átalakult világszerte a temetkezési iparág az elmúlt egy-két évtizedben. Míg húsz évvel ezelőtt a koporsós temetések voltak többségben, addig ma a legtöbb helyen főleg hamvasztják a halottakat. Ha marad ez az irány, ötven év múlva azt sem fogjuk tudni, mi az a koporsó – írta a G7 internetes portál. 

Közbeszólhat a belvíz

A változás hazánkban is szembetűnő: míg 2006-ban csak 36 százalék volt a hamvasztások aránya, két évvel ezelőtt már háromból két esetben döntöttek emellett a hozzátartozók. A fo­lyamat egyik magyarázata az árak közötti különbség. Magyarországon ma egy hagyományos koporsós temetés 250-300 ezer forintba kerül, míg egy urnás ennél 30-40 százalékkal ol­csóbb. 

– Teljesen változó, hogy hol választják ezt a temetkezési formát. A hamvasztás nem mindenhol anyagi kérdés – magyarázta lapunknak Gőcze Edit kegyeleti szakértő. – Van az országnak olyan része, ahol például a magas belvíz miatt nem döntenek a szokásos koporsós temetés mellett. Sokszor a tradíciók is közbeszólnak. Vannak vidéki családok, ahol tudatosan gyűjtenek a búcsúztatásra. A fő­városban ez nem jellemző, itt nem készülünk a halálra, aztán pedig minél előbb meg akarunk szabadulni halott hozzátartozónktól  – mondja a szakértő. 

Az égből is szórható

Kevesen tudják, a jogszabályok lehetővé teszik számunkra, hogy hamvasztás után ne csak temetőben helyezhessük el szerettünk földi maradványait. Lehetőség van a hamvakat természetes vizekbe (Balatonba, Tiszába, Dunába), lebomló urnában elhelyeztetni, de még arra is, hogy sárkányrepülőről vagy hőlégballonról szórják szét. Sőt akár egy plüssmackóba csomagolva, a nappali polcán is tarthatjuk a hazavitt maradványokat.

– A hamvasztásos temetések esetében is a sírkerti elhelyezés a leggyakoribb. A szórásos formában még a sírhelyet sem kell megváltani, ez tovább csökkenti az árat. A hamvak hazavitele is egyre elterjedtebb – mondta Gőcze Edit. 

Hova kerülünk?

De ki ellenőrzi, hogy mi lesz a hazavitt hamvak sorsa? Bárhova elszórni csak úgy nem lehet.

– Az ehhez szükséges engedélyekkel nem az a probléma, hogy nem adják meg, hanem hogy a rokonok nem tudják, mi a procedúra menete. A hozzátartozóknak nyilatkozniuk kell, hol helyezik el a hamvakat. A nyilvántartást az elhunyt lakhelye szerint illetékes köztemetőben vezetik. Ettől persze még előfordulhat, hogy valaki azt mondja, hazaviszi hozzátartozója földi maradványait, aztán engedély nélkül mégis szétszórja – mondja a szakember. Így aztán nem csoda, ha évtizedek múlva már a koporsós temetés lesz a kuriózum.

Együtt a természettel

Tatától nem messze, Agostyánban létrehozták az első kegyeleti erdőt, ahol körülbelül tizenöten nyugszanak. A hozzátartozók az előzetesen kiválasztott erdei fa gyöke­reihez helyezik el a hamvakat egy lebomló anyagból készült urnában.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek