Tízmillió forintos kikiáltási árról lehet indítani a licitet egy 370 éves húsvéti ostyatartóra.
Igen borsos indulóáron kezdődhet a harc néhány nap múlva egy ritka kincsért. A BÁV árverésén lehet hozzájutni a 370 éves barokk ostyatartóhoz, ami a nagy műkincsfelhalmozó Habsburg-családé volt, ma pedig egy műgyűjtő tulajdonában van. A cibórium – vagyis ostyatartó – teljes felületét festett zománcmunka díszíti, ami Krisztus szenvedéstörténetét és halálát idézi meg a passió jeleneteivel. Az egyedülálló alkotást ráadásul egy egyedi, aranyozott bőrből készült tokkal együtt árverezik el. A különleges kincs eredetileg egy főúri gyűjtemény számára készülhetett a XVII. század elején. Ezeket a kor múzeumainak is lehet tekinteni, hiszen a különös, egyedi darabok gyűjtőhelyei voltak. – Gyakran megesik, hogy évtizedekre elfeledett kincsek kerülnek elő. Egy esetben például évekig éltek egy fél szőnyeggel a családtagok, belenyugodva, hogy az értékes szőnyeg másik fele valahol elveszett, miután a katonák szétszabdalták. Sok év után azonban kiderült: csupán egy plafon választotta el a két darabot, a másik fele a felső szomszédnál pihent – mondta a Borsnak Tűzkő Péter.
A BÁV Zrt. műkereskedelmi üzletágának vezetője szerint a magyar műtárgyállomány vetekedett a századfordulón az angliaival, és hogy még mindig kerülnek elő ilyen kincsek, az azt is mutatja, hogy rendkívül sok lehet még elfeledve családi hagyatékokban, pincékben, polcok mélyén.
Szamurájkard, ékszerek is vásárolhatók
A BÁV nemrég jelentette be, hogy egymilliárd forintos műtárgyvásárlási alapot hoz létre, aminek köszönhetően már számos kimagasló értékű műtárgyat és gyűjteményt sikerült felvásárolnia. Május 15–16-án a cibórium mellett Gundel Takács Gábor kalapácsa alá kerül az Esterházy-család virágállványa, a Zichy-család levesestálja, egy eredeti japán szamurájpáncél és kard is. Az ékszerkollekcióban pedig egy 4 karát feletti briliánssal ékített gyűrű és nyakék is új gazdára találhat.