Aktuális

Büdös a szomszéd disznója: költözzünk el?

Bors

Létrehozva: 2018.05.31.

<p>Ön sem tud kiülni a teraszra egy finom kávéra, mert a szomszéd trágyájának vagy állatainak orrfacsaró bűze még odáig is eljut?</p>

Büdös a szomszéd disznója: költözzünk el?

Sokan még szellőztetni sem tudnak a szomszédnál tartott állatok miatt, ami megkeseríti az ott lakók életét. Az elviselhetetlen szagok mellett azonban egészségügyi kockázatai is lehetnek például a nem megfelelően tárolt állati ürüléknek. De van megoldás a helyzetre, ugyanis birtokháborításnak számít a tolerálhatatlan szag. Bejelentést viszont nem a rendőrségnél kell tenni, mert ők csak figyelmeztetni tudják a szomszédot, és ennél tovább nem mennek. 

Jegyzőnél kell panaszkodni

Az első, akihez forduljunk a problémával, az maga az ingatlan tulajdonosa. Ha vele nem megyünk egyről a kettőre, akkor második lépésként jöhet a helyileg illetékes jegyző. 

– Minden esetben először azt kell vizsgálni, hogy legálisan tartják-e az állatokat, tehát, hogy a terület alkalmas-e arra, hogy ott ilyen tevékenységet folytassanak. Ha nem, akkor mindenképp az ÁNTSZ-hez kell fordulni – kezdte dr. Kamarás Péter jogi szakértő.

– Van persze olyan is, hogy minden rendben van a tartással, szakszerű, mégis átérződik a bűz. Ekkor kell az önkormányzati jegyzőt felkeresni. Ő felszólítja a tulajdonost, hogy szüntesse meg a problémát. Ha ez nem következik be, akkor akár büntetést is kiszabhatnak az állattartóra. Ha semmi nem változik, akkor kérhetjük a bíróság segítségét – mondta a szakember.

Hogy tárolhatjuk a trágyát?

A környezetszennyezés megakadályozása érdekében egyre szigorúbb szabályok vonatkoznak a trágya tárolására, ugyanis rengeteg nitrátot tartalmaznak, ami nem csak a vizekre, hanem az emberi egészségre is káros lehet. Tilos hígtrágya, trágyalé, továbbá a trágyatárolók csurgalékvizeinek bevezetése a vizekbe. Tehát mindenképp úgy kell kialakítani a trágyatartó helyet, hogy a belőle kiszivárgó víz ne jusson a földbe, ami a felszín alatti tiszta vízbe is bejuthat.

A trágyatároló elhelyezésénél a szélirányt is figyelembe kell venni, hogy a szag a szomszédokat ne zavarja. Vannak, akik két méter magas sövénykerítéssel állják útját a kellemetlen szagnak, hogy az a szomszédokhoz ne jusson át, míg mások rendszeresen meszelik az ólakat. Jó megoldás lehet az is, ha fóliával takarjuk le a trágyát.

Le kellett vágnom a sertéseket

Csokis Tibor 25 évvel ezelőtt költözött a Pest megyei Őrbottyánba, hogy disznókat és állatokat tarthasson. Akkor még nem voltak szomszédai, mára azonban belakták a környéket. A környékbeliek miatt meg kellett válnia állatai nagy részétől.

– Tizenkét hízóm volt, már csak kettő van. És negyven nyulam, öt libám. A malacok villanypásztorral és karámmal voltak körbekerítve. Az egyik többször kijátszotta a villanypásztort és átment az alattam lévő kertbe. Ez okozott némi bonyodalmat. Legtöbbször szabadon voltak engedve, hogy ne legyen bûz. Mégis terjengtek azért szagok, meg is jegyezték a szomszédok tavaly, hogy a nagy melegben eső után büdös van. Tudomásul kell venni, hogy az ember közösségben él. A jó szomszédi viszony pedig mindennél többet ér, ezért a kérésükre csökkentettem a disznók számát – árulta el a Borsnak Tibor.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek