Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)
A vörösbor jót tesz az egészségnek – így tartották ezt már dédapáink is, és a vélekedés ma is széles körben elterjedt. Sokan mondják, hogy naponta két deci segíti a vérképződést, de még a várandós kismamáknak is jót tesz. Igaz ez? – a választ dr. Ladóczky Hulló Daniella, a szegedi Aranyklinika immunológus-reumatológusa adta meg.
– A bor kis mennyiségben valóban kedvező hatású lehet, minőségi borok kóstolgatása még orvosilag sem ítélendő el. Segíti például egy kiadós ebéd vagy vacsora után az emésztést – magyarázta az orvos a Délmagyarországnak. – Vérszegénység esetén is javasolt, antioxidánsokat tartalmaz. Szakemberek kiderítették, hogy kis mértékben az SLE nevű autoimmun betegségben szenvedőknek is jótékony a bor.
Egy friss bécsi kutatás szerint a mértékletes borfogyasztás a prosztatarák kockázatát is csökkenti. Nagy mennyiségben azonban az alkohol mindenképpen káros, és vannak olyan betegségek, amelyek esetén egyenesen szigorúan tilos alkoholt inni. Ide tartoznak a májbetegségek: a májgyulladás, a zsírmáj, a májzsugorodás és az enzimbetegségek.
– Állapotos nők és cukorbetegek is kerüljék az alkoholt! Azok is, akik borozgatás vagy sörözgetés után köszvényes rohamra ébrednek, vagy akiknél korábban gyomor-, illetve nyelőcső ereiből vérzést állapítottak meg. E betegség kiújulását idézheti ugyanis elő az alkoholfogyasztás – figyelmeztetett a szakember.
A bor évezredes része emberi kultúránknak, de az ajánlott néhány decit ne lépjük túl, és figyeljünk a társaságunkból is azokra, akik a mértéket nem ismerve károsítják az egészségüket! Az alkohol hatására oldódnak a gátlások, csökken a veszélyérzet. Van, akit erőszakossá tesz, mások álmossá válnak tőle, és egy bizonyos mennyiség után mindenkinek romlik az egyensúlyérzéke. Sötétben hazabotorkálva könnyen csukló- vagy válltörés lehet a következménye a gátlástalan italozásnak – főleg a csontritkulásban szenvedőknél.