Előzzük meg a bajt: ha megjelentek, szinte lehetetlen megszabadulni tőlük.
Forrás: AFP
Az ön lakását is elárasztják a molyok? A szárnyas rovarok bármikor befészkelik magukat a ház különböző pontjaiba, ahonnan nagyon nehéz, sôt szinte lehetetlen kiirtani a kártevôket.
Fontosabb a megelőzés
Magyarországon több mint kétezer molylepkefaj él, amelyek nagyon szívesen költöznek be a lakásba és eszik meg a spájzban tárolt száraz ételeket, a gardróbjainkban a ruhákat.
A megelőzés fontosabb, mivel ha egyszer megjelennek, hónapokba kerülhet, mire sikerül teljesen megszabadulni tőlük.
Alapos takarítás a kulcs
Az alapos takarítás tényleg szó szerint értendő: minden apró morzsát tüntessünk el a spájzból, hogy a rovarok ne jöjjenek vissza. A spájzban található élelmiszerekben pókhálószerű képződmény, a gardróbban pedig az apró mákszerű golyócskák árulkodnak a kártevőkről.
Mindenképp dobjuk ki a fertőzött dolgokat, majd alaposan pucoljuk ki a területet. Az élelmiszereket zárható tárolóba tegyük, hogy ne férjenek hozzájuk az állatok!
A molyirtó csak riasztó
Ha minden kötél szakad, hívhatunk szakértőt is, viszont ez sem százszázalékos megoldás. – A gázmester hívása is jó, de fél-másfél év múlva újra megjelenhetnek a lepkék.
Ha sikerült megtalálnunk a molyok élőhelyét, és alaposan kitakarítottunk, akkor a megelőzésről kell gondoskodnunk, hogy ne jelenjenek meg újra a szárnyasok – hangsúlyozza a szakember.
Kiirthatatlan kártevők
A lepkéktől önmagukban nem kell megijednünk, mert azok ártalmatlanok a ruháinkra és az élelmiszereinkre nézve. Nem ők a valódi gond. – A szárnyasok nem rágnak, nem roncsolnak szét semmit, amitől igazából tartanunk kell, azok a hernyóik – mondja lapunknak Sár József entomológus. – Ezek eszik meg a ruhaneműket, textileket, szőrt, bőrt, a spájzokban a lisztet, mákot, diót.
Az, hogy hogyan kerülnek a lakásba, egyszerű: az úgynevezett imágók, vagyis a lepkék kiszagolják, hol van az utódaik számára megfelelő tápanyag, majd a párzás után a nőstény ilyen helyekre rakja a tojásait. Innentől kezdőknek a problémák, mivel rovarfajt kiirtani nem lehet, csupán az élőhelyét tudjuk megszüntetni – figyelmeztet a szakértő.
Jól bevált házi praktikák:
- Babérlevél az élelmiszerek tetejére
- Fahéj, bors és citromlé a spájzba
- A vattára csöpögtetett erős illóolajok a házba
- A levendula illata is elriasztja a betolakodókat
A végzetes mézes madzag
A méz nemcsak finom és egészséges, hanem kiváló molyfogó is. Egy befőttesüveg tetejébe vagy egy eldobható, műanyag tálkába csorgassunk egy kevés mézet, majd helyezzük el a konyhapulton.
A rovarok beleragadnak az édes csapdába.
Segít a fagyasztás
A molyokat akár a boltban vásárolt élelmiszerrel is hazavihetjük, és ha jól érzik magukat, kedvükre szaporodnak. Ez ellen jó megoldás, ha az élelmiszert hazaérés után átöntjük egy nejlonzacskóba, majd pár órára a fagyasztóba tesszük.
A hideg elpusztítja őket. Mielőtt jól zárható üvegbe töltenénk a száraz ételeket, hagyjuk, hogy szobahőmérsékletre melegedjenek a zacskóban. Másik jó megoldás a sűrű szellőztetés, mivel sem a hernyók, sem pedig a lárváik nem bírják a huzatot és a hideget.