Aktuális

Így alakul meg az új parlament

Bors

Létrehozva: 2018.05.07.

Holnap összeül az új Országgyűlés, és a köztársasági elnök Orbán Viktort javasolja majd miniszterelnöknek. Sorra vesszük, mi történik.

Így alakul meg az új parlament

Forrás: MTI

1. Áder János köztársasági elnök köszöntőjével kezdődik a parlament alakuló ülése, majd megnyitja azt, és bejelenti a képviselői megbízólevelek átvételét.

2. A Himnusz után felkéri a kor­el­nököt és a korjegyzőket az ülés vezetésére, majd a megválasztott képviselők döntenek az alakuló ülés napirendjéről.

3. A Ház meg­hallgatja Patyi Andrásnak, a Nem­zeti Választási Bi­zottság el­nö­ké­nek és Pálffy Ilonának, a Nemzeti Vá­lasztási Iroda elnökének a beszámolóját a vá­lasztásról.

4. A tanácskozási szünetben zajló man­dátumvizsgálat eredményét, valamint az igazolt képviselők és a nemzetiségi szószólók névsorát ismertetik a plenáris ülésen.

5. A képviselők és a nemzetiségi szószólók esküt tesznek, majd bejelentik az új Országgyűlés megalakulását és a 2014-ben megalakult kormány megbízatásának megszűnését. A ko­rábbi kabinet már csak ügyvezető kormányként gyakorolja ha­tás­körét.

6. Az államfő javaslatot tesz a miniszterelnök személyére. Áder János április 17-én Orbán Viktort, a választáson győztes Fidesz–KDNP pártszövetség listavezetőjét kérte fel a kormányalakítási tárgyalások megkezdésére.

7. A Ház egy újabb szünetben ellenőrzi az esküokmányokat, és bejelentést tesz a képviselői összeférhetetlenségről.

Mandátumok megoszlása

A 199 fős parlamentben a Fidesz–KDNP 133, a Jobbik 26, az MSZP–Párbeszéd 20, a Demokratikus Koalíció 9, az LMP 8, az Együtt 1 mandátumot szerzett. Egy képviselő függetlenként dolgozik, és ugyancsak egy képviselője lesz a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának.

8. A parlament vita nélkül határoz a választási beszámolókról, majd a korelnök bejelenti a képviselőcsoportok megalakulását.

9. Titkos szavazással megválasztják az Országgyűlés elnökét, aki ezt követően szintén esküt tesz. A Fidesz–KDNP ismét Kövér Lászlót javasolja majd a házelnöki tisztségre. Nyílt szavazáson választják meg az alelnököket és a jegyzőket, így a törvényalkotásért felelős alelnököt is, aki megválasztásával a törvényalkotási bizottság elnökjelöltjévé válik.

10. A frakcióvezetők nevének bejelentésével és a házelnök és az alelnökök megválasztásával feláll a Házbizottság.

11. Az elnöklést átveszi az Or­szággyűlés megválasztott elnöke, aki ja­vaslatot tesz a háznagy személyére. Őt nyílt szavazással vá­lasztják meg, majd összehívják a Házbizottság alakuló ülését.

12. Az Országgyűlés alakuló ülé­sének utolsó döntéseként létrehozzák a parlamenti bizottságokat, határoznak azok tisztségviselőiről, tagjairól. Az új ciklusban 15 bizottság jön létre, ebből 10-nek a kormánypártok, 5-nek az ellenzék adja az elnökét.

13. A Szózat elhangzása után be­­rekesztik az ülést, és bejelentik a következő időpontját.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek