A közúti balesetek legnagyobb klasszikusa a koccanás. Szinte elkerülhetetlen a felek acsarkodása, egymásra mutogatása. Meddig mehetünk el, ha úgy érezzük, a másik fél a hibás?
Forrás: Thinkstock
Se térfigyelő kamera, se szemtanú. A jó idő beköszöntével nem csak a családi kiruccanások, az ütközések száma is megsokszorozódik.
Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint tavaly a balesetek több mint háromnegyede azért történt, mert túl gyorsan hajtunk, nem adjuk meg az elsőbbséget, és nem tartjuk be az irányváltoztatás szabályait.
Ne törődjön bele!
Ilyen helyzetekben szinte elkerülhetetlen a konfliktus, a csökönyös sofőrök általában a másikat hibáztatják. Első körben hívjunk rendőrt a helyszínre! A jobbik eset, ha már ott beletörődik az alany abba, hogy a rendőr intuíciói szerint ő a hibás. De ha váltig állítja az igazát, akkor jön a szabálysértési eljárás.
– A kiérkező szerv illetékese a helyszínen begyűjt minden adatot, információt, fotót, helyszínrajzot, ami számára az első fokú döntés meghozatalához szükséges. Amennyiben úgy érezzük, a másik fél a hibás, de mégis számunkra hátrányos szabálysértési határozat születik, annak kézhezvételétől számított nyolc napon belül kérhetjük a személyes meghallgatásunkat az ügyben – kezdte a Borsnak dr. Újvári Zoltán ügyvéd, aki elárulta, sor kerülhet gépjárműszakértő kirendelésére is, aki reményeink szerint alátámasztja igazunkat. Ha mégsem, abban az esetben is jogunk van a személyes meghallgatáshoz.
Segít a bíró
Amennyiben a szakértő kirendelése után is biztosak vagyunk a vétlenségben, mégsem változik a hatóság véleménye, akkor sem kell feladni.
– Kérhetjük az arra illetékes bíróságot, hogy tartson tárgyalást az ügyben, és folytasson le bizonyítást. Ugyanis a tárgyaláson, ha a kirendelt gépjárműszakértő csak valószínűsítve állítja azt, hogy mi lehettünk a szabályszegők, és nem jelenti ki, hogy minden kétséget kizáró módon mi hibáztunk, akkor nyert ügyünk van. Ilyenkor általában a bíróság bizonyítottság hiányában megszünteti az eljárást, sőt annak költsége az állam terhén marad – magyarázta az ügyvéd.
Hogyan csináljam?
A kapott határozatra és az abban megállapított büntetésre válaszlevélben reagálhat. A helyileg illetékes rendőrségnek postázza kifogását. Levelében írja meg, hogy kéri a bíróságot, hallgassa meg a résztvevôket.
Figyelje meg a rendszámot!
Nemegyszer előfordul, hogy az ütközést okozó sofőr meg sem áll a helyszínen, rögtön továbbhajt, mert vagy nem veszi észre a koccanást, vagy így szeretné az azzal járó hercehurcát megúszni. Járjon nyitott szemmel, koncentráljon minden esetben a rendszámokra, mert ha pechje van és nincs a karambol helyszínén térfigyelő kamera vagy szemtanú, akkor csak a megjegyzett rendszámban bízhat. A legjobb, ha gyorsan le is fotózza.