Magyar felfedezés: a fának is van pulzusa

Magyar felfedezés: a fának is van pulzusa

fák
PUBLIKÁLÁS: 2018. május 16. 12:00
Faiskolában vásárolt csemetéket vizsgált egy magyar vezetésű, nemzetközi kutatócsoport, és nem várt felfedezésre jutott: a fák pumpálják a vizet.<br />
Bors

A fákról eddig úgy tudták a kutatók, hogy nem mozognak, legfeljebb passzívan alkalmazkodnak a nappal és az éjszaka változásaihoz. Egy új kísérlettel most kimutatták, hogy a fákban a víz nyomása néhány órás időközönként változik. Az eredmények a fák vízszállításának egy eddig ismeretlen mechanizmusát sejtetik: „pumpálják” a vizet. 

Azt mindenki tudja, hogy a fák a gyökerükkel szívják fel a vizet, végigáramoltatják a törzsükön, és a nagy részét elpárologtatják a levelük gázcserenyílásain. Az azonban a mai napig kérdés, hogy a gravitáció ellenében hogyan juttathatja fel a növény olyan magasságokba a vizet. Ezzel együtt a nappali és éjszakai ritmusukat (ez az úgynevezett cirkadián ritmus) is intenzíven vizsgálják, tavaly éppen ennek a témának a kutatásáért adták oda az élettani Nobel-díjat. 

Csemeték lézer alatt

Egy lézerszkenneléssel dolgozó, magyar vezetésű nemzetközi kutatócsoport szerint a két folyamat szorosan összefügg. A lézerszkenner egy olyan eszköz, amivel néhány perc alatt több millió pontban néhány milliméteres pontossággal lehet méréseket végezni. Így lehetővé teszi a nagyon lassú folyamatok nyomon követését is. Ezt használta ki a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Ökológiai Kutatóközpontja és a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) Fotogrammetria és Térinformatika Tanszéke: egy éjszakán keresztül óránként mértek fel 22 facsemetét. És egy új, nem várt felfedezés történt. 

– Különböző fajokat vizsgáltunk, mert a faiskolának egy fajból általában nem volt több példánya. A kísérletet ezért úgy terveztük, hogy megvizsgáljuk, mennyire általános az alvómozgás a fákban: több különböző fajban hasonlóan vagy különbözően alakul. Az eredmények szerint különbözőképpen – mondta a Borsnak Zlinszky András, az MTA Ökológiai Központjának kutatója. Hozzátette: azóta már egy szobanövényen is végeztek hasonló mérést.

Ritmikusan pumpálnak

– Adataink azt mutatták, hogy a fák ágai egy-két centimétert mozognak fel-le 2-6 órás, tehát az éjszaka hosszánál lényegesen rövidebb ciklusban ismétlődve – magyarázta Zlinkszy. – Holott korábban az volt az általános szemlélet, hogy a fákban egyenletesen áramlik a víz, és a legrövidebb periodikus folyamat a növényeknél a már említett nappali-éjszakai (cirkadián) ritmus. Az eredmé­nyeink ezt látványosan cáfolják. Megtaláltuk az összefüggést az ágak mozgása és a víznek a törzs mentén való áramlása között, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a fa ritmikusan pumpálja a vizet.

A növényi mozgások mindig a sejtek víztelítettségével függenek össze. Ha a fák ágai akár napszakos, akár ennél rövidebb ritmusban helyzetet változtatnak, annak az kell, hogy legyen az oka, hogy a törzsben periodi­kusan változik a víz áramlása, nyomása.

Éjszaka is mozognak

A kutatók persze áttekintettek korábbi, független méréseket is. (A fák aktuális víztelítettségét a törzsátmérő finom változásain keresztül mérik.) Kiderült: sok régebbi adatsorban is tetten lehet érni a napszakosnál (a cirkadiánnál) rövidebb periódusú, pulzushoz hasonló átmérőváltozást is, csakhogy ezt korábban egyszerűen „mérési zajnak” tekintették a tudósok.

A korábbi elképzelésnek gyökeresen ellentmond, ám az eredmények alapján feltételezhető: a vízszállításban olyan aktív összehúzódási folyamatok is szerepet játszanak, ami az emésztőrendszer hullámszerű, gyűrűző mozgásához (a perisztaltikához) hasonlít. Ahhoz, hogy a pulzálás okát és pontos mechanizmusát feltárják, további kísérletekre van szükség, de az már biztos, hogy a fák éjszaka is mozognak.

– Egyelőre a tudományos világ reakcióját várjuk. Terveink között szerepel, hogy középiskolásokat is bevonjunk egy ilyen lézeres vizsgálatba – mondta Zlinkszy András. 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.