<p>A pázsitfűfélék már erősen szórják a pollenjeiket, amelyek tüneteket is okoznak. Orr- és szempanaszoknál menjünk orvoshoz, mert korai felismerésnél még kezelhető. </p>
Megelőzhetjük a túlérzékenységet!
Még csak május eleje van, de a betegek már sorban állnak a rendelők előtt a túlérzékenység miatt. Érdemes már az első tünetek után felkeresni egy szakembert, mivel gyógyszer nélkül, akár egy kisebb életmódváltással is csökkenthetjük a tüneteket.
– Már az allergia megjelenésének első évében nagyon sok mindent tehetünk, hogy ne legyenek erősebbek a panaszok, vagy akár megszűnjenek – mondta el a Borsnak prof. dr. Nékám Kristóf, az Allergia Szövetség elnöke.
– Ha valakinek több éve fennáll a betegség, akkor már szervi elváltozások is lehetnek, a szervezet beállt egy fix allergiára, így nem tehetünk semmit gyógyszerek nélkül.
Erős gyulladás alakulhat ki
Ha az allergiát nem kezeljük, akkor az évek alatt akár az orrunk melléküregeiben gyulladás alakulhat ki, amely nyálkahártya-vastagodás, polip kialakulásához is vezethet. Viszont rosszabb esetben több szervre is kiterjedhetnek a problémák, vagy a pollenallergia mellett megjelenhet más túlérzékenység is.
Befolyásol az életvitelünk
Nemcsak a genetikai hajlam miatt jelentkezhet az allergia, hanem az életvitelünk is nagyban befolyásolja a megjelenését. Az elvárosiasodás, mozgásszegény életmód, szmog és az egészségtelen étkezés mind hozzájárul ahhoz, hogy kialakuljon a betegség. Emellett a dohányzás vagy a házban megjelenő penész is kiválthatja a túlérzékenységet.
Próbáljunk ki gyógymódokat!
Sokan inkább gyógyszerek nélkül próbálják meg a tüneteket enyhíteni, ami a szakértő szerint sem rossz ötlet.
– Én mindig azt tanácsolom, hogy a betegek próbálják ki a természetes gyógymódokat is – mondta prof. dr. Nékám Kristóf. – Az allergiás problémák megélésében pszichés tényező is van, így az embereknek más-más módszerek hoznak javulást. Mindenkinek saját magának kell kitapasztalnia, hogy milyen életvitel a legjobb számára, amivel elmúlnak vagy csökkennek a tünetek, ez azonban óriási tudatosságot igényel – figyelmeztetett a szakértő.
Az allergia csoportján belül a pollenekre adott orr- és szemviszketést, valamint orrfolyást és -dugulást hívjuk szénanáthának.
Az allergiás időszakban lehetnek olyan zöldségek, gyümölcsök, amelyeknek a fogyasztása erősíti a tüneteket, mivel a pollenben és az ételben hasonló fehérjék vannak.
A házba nemcsak a cipővel és a ruhával, hanem a hajunkkal is bevihetjük a polleneket. Ha hazaértünk, a ruháinkat vegyük le, lehetőleg ne sétáljuk össze a lakást, főleg ne cipőben, hiszen a talpán is rengeteg allergén van. Figyeljünk a hajunkra is, az allergiás időszakban mossuk meg sűrűbben. Szellőztetni a hajnali órákban érdemes, a takarítást pedig naponta iktassuk be.