Több mint hatvanezer doboz étrend-kiegészítőt söpört le a polcokról a hatóság, mert nem csak eredetük, összetételük is ismeretlen volt.
Forrás: Thinkstock
Se szeri, se száma azoknak a csodát ígérő szereknek, amiktől szépek, vékonyak leszünk, vagy sport nélkül izmosak. Könnyű dolognak tűnik, hogy csak bekapjuk a bogyókat, és azzal el is van intézve minden. Jobban tennénk, ha meg se közelítenénk ezeket a szereket, mondják a szakértők.
Több hatóság fogott össze, és indított kiemelt akciót a csodát ígérő, már eleve gyanús termékekkel szemben. Ennek eredményeképp egy fővárosi raktárban hatvanezer doboz feketén forgalmazott étrend-kiegészítőt foglaltak le.
– Mire ezek az országba kerülnek, már több logisztikai cégen mennek át, így nehéz megmondani, honnan származnak pontosan, ki a felelős előállító vagy forgalmazó – mondta a Borsnak Helik Ferenc, a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatóságának vezetője.
– Éppen ez is az egyik legnagyobb probléma velük, hogy ismeretlen és ellenőrizetlen körülmények között előállított és forgalmazott termékekről van szó, pontos összetételük nem ismert. Amin nincs semmilyen magyar nyelvű tájékoztató, annak már gyanúsnak kell lennie – tette hozzá a szakember. A lefoglalt termékek között volt olyan is, amit ugyan más köntösben adtak el, de a hatóanyagok ugyanazok voltak – és már kész is a megtévesztés, ezzel ugyanis rögtön kiderül, hogy ezen termékek úgy tűnhetnek, mindenre jók.
Manapság már nem is kell elmenni a boltba, ha be akarunk szerezni bármilyen gyógyszert, vagy gyógyhatású készítményt, komplex vitamint. Ott tartunk, hogy az emberek nyakra-főre rendelnek magunknak a legkülönbözőbb országokból készítményeket anélkül, hogy ezeket ellenőriznék, vagy akár ellenőrizni tudják. Ugyanakkor például egy fogyást ígérő termékkel szemben a legkevésbé sem várható el, hogy tényleg tartósan fogyjunk tőle, egészségünk megőrzése mellett. Erre minden esetben a kiegyensúlyozott, vegyes étrend tartása, étrendi hibák javítása, valamint a fizikai aktivitás rendezése nyújthat megoldást.
- Az a gond a divat-diétákkal, hogy túl rövid idő alatt ígérnek nagy változást. Egy átlagos ember, körülbelül 2000 kalóriát fogyaszt el egy nap. Ahhoz, hogy valaki egy kilót fogyhasson testsúlyából, 7000 kalória energiaveszteségre van szükség a szervezetben. Ez annyit jelent, hogy egy hétig kellene koplalnunk ahhoz, hogy 2 kg tiszta súlyfeleslegtől szabaduljunk meg – oszlatta el a tévhiteket a táplálkozási szakember. - Tegyük fel, hogy rendelünk egy csodaszert Amerikából, ahol például számos anyagcserét befolyásoló vegyület nem tiltott, ami itthon igen. Az étrendkiegészítő egyes összetevői élénkíthetik a szervezet működését úgy, hogy fokozzák a szívfrekvenciát is, ami lényegében olyan, mintha valaki folyamatosan kocogna. Könnyen el lehet képzelni, milyen káros lehet ez hosszú távon. Aztán persze a fizikai aktivitás csökkenésével, kúra végeztével jön a jojó-effektus, vissza is jönnek a hirtelen ledobott kilók – mondta lapunknak Dr. Raposa László Bence, dietetikus, sportdietetikus, okleveles népegészségügyi szakember.
A vitaminokkal már kicsit más a helyzet, ugyanis a tudomány jelenlegi állása szerint alapvetően nem károsak az egészségre a vitamin-tabletták, készítmények, de kérdéses, hogy belőlük mennyi hatóanyag szívódik fel szervezetünkbe. Vagyis, hiába veszünk be egy 500 miligramos tablettát, ha abból jóval kevesebb hasznosul, ez egyén függő. A dietetikusok válasza erre egyszerűbb: a kiegyensúlyozott étrendet, és az idény-gyümölcsök, zöldségek beltartalmi értékét nem tudja semmi sem felülírni. Ezekből a nyersanyagokból a szervezet számára szükséges összes vitamint és ásványi anyagot biztosíthatjuk. Ugyanez igaz a manapság népszerű fehérjeporokra. Hacsak nem vagyunk élsportolók, vagy kiemelkedő fizikai aktivitású versenyzők, nincs rá szükségünk. A megnövekedett fehérjebevitel ráadásul károsíthatja a vesét és a májat is. Persze ez majd csak évtizedekkel később derül ki, amikor több anyagcserével összefüggő, krónikus betegség szerepel majd a kórlapon.