Fogékonyabb lehet a tisztaságmániás szülők gyereke a leukémiára. Legalábbis ezt állítja egy brit kutató több évtizedes tapasztalataira alapozva. Burokban neveljük vagy engedjük a sárban játszani a gyerekeket?
Eldőlni látszik az örök vita: nem tesz jót a gyereknek a patikatisztaság. Egy vezető brit kutató ugyanis arra jutott, hogy a túlzott tisztaság hozzájárul a gyermekkori leukémia kialakulásához. Az immunrendszert veszélyezteti, ha az első években nem találkozik elég kórokozóval.
Bacikoktélt javasol
A korábbi elméletek a vérrák kialakulását a villanyvezetékekkel, az elektromágnessel és a vegyi anyagokkal hozták összefüggésbe. A harminc év alatt összegyűjtött adatok szerint viszont más áll a háttérben. Olyan tanulmányok is születtek ugyanis, amik szerint a bölcsődébe járó vagy testvérek között felnövő, tehát baktériumok sokaságának kitett kicsik körében ritkább a leukémia.
Mel Greaves, a Brit Rákkutató Intézet tudósa szerint pedig akár meg is lehetne előzni a betegséget, amihez elég bizarrnak tűnő módszert ajánl: biztonságos baktériumkoktélt adna a gyerekeknek joghurtital formájában. A kutatás ugyanis arra is rávilágított, hogy a fejlett országokban sokkal több a leukémiás gyerek.
Józan ésszel!
– A szervezet immunrendszerének működése és a gyerekkori leukémia között régóta keressük a kapcsolatot, de megbízható adatok még nem születtek. Ám az biztos, hogy az immunrendszer alul- vagy túlműködésétől is nagyobb a lehetősége annak, hogy betegség alakul ki – mondta a Borsnak dr. Kiss Csongor gyermekhematológus. Hozzátette: a szülőknek nincs okuk arra, hogy túlságosan féltsék a gyerekeket, a józan ész kell, hogy vezesse a nevelést. Járjon közösségbe, hagyjuk játszani, és tartsuk be az alapvető higiéniai normákat!
Eszem-iszom
A bélben van az immunrendszer hetven százaléka. Vagyis a gyerek egészségéhez és az immunrendszere jó működéséhez elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás és folyadékbevitel. A legfontosabb, hogy eleget igyon, egy 4-8 éves gyerek például legalább napi nyolc pohárral, főleg vizet.
– Ha a gyerek nem szereti a vizet, lehet limonádé is, ebben akkor már a rendkívül fontos C-vitamin is benne van – magyarázta a Borsnak Antal Emese dietetikus. – A fehérjék a táplálkozás szempontjából elengedhetetlenek, ezeket tejtermékekkel, húsokkal, hüvelyesekkel tudjuk bevinni a szervezetbe. Emellett fontos a zöldség és gyümölcs, ami hozzájárul a megfelelő székletürítéshez, és így a méreganyagok távozásához. Az olajos magvak, például a diófélék pedig a gyulladások csökkentéséhez szükségesek.