<p>Megvan, miért dönt annyi hölgy a pénzügyi-gazdasági OKJ-s képzések mellett. A rugalmasság mellett az előrelépési lehetőség is számít.</p>
Legyen rugalmas a munkaidőm, el tudjak menni a gyerekért az iskolába, és keressek annyit, hogy ne kelljen aggódnom azért, hogy mi lesz velem, ha egyedül maradok – sokszor ezen érvek alapján választanak szakmát az asszonyok. Azok, akik a főiskola és az egyetem helyett az OKJ-s képzések mellett teszik le a voksukat, leggyakrabban pénzügyi-gazdasági szakmát választanak. A Perfekt Zrt. idei kutatásából kiderült, hogy a nők szerint ez az irány vonzó, legtöbben a társadalombiztosítási ügyintéző és a bérügyintéző képzésekre jelentkeznek. Népszerű az adótanács-adó-, a pénztárkezelő- és a valutapénztáros-képzés is.
Mint minden szakmának, a pénzügyi vonalnak is megvan a szavatossági ideje.
– Ezekre a munkakörökre csak addig lesz szükség, amíg a mindenkori pénzügyminisztérium évente vagy évközben változtatja a szabályokat, mivel ilyenkor rengeteg ember kell, akik ezeket a változásokat követik. A másik az e-közigazgatás. Amint ez teret nyer, össze fog omlani a pénzügyi szakmák egy része. De ez még a jövő zenéje, így a hölgyek nyugodtan maradhatnak a pénzügyi vonalon – tette hozzá Setényi János oktatási szakértő.
Tóth Réka, a Perfekt Zrt. oktatási szakértője szerint tavaly és az azt megelőző években is a nők jelentkeztek nagyobb arányban az efféle képzésekre, azonban mindkét nemre elmondható, hogy 25 és 34 éves kor között ültek be legtöbben a „gyorstalpaló” iskolába. A hölgyek körében az előző évekhez képest sokkal több 15-24 év közötti jelentkezett, viszont a 34 és 44 év közöttiek sem zárkóztak el a továbbtanulás lehetőségétől.
A nők és a férfiak más-más szakmát kedvelnek, amire minden nemnek megvan az oka. A nők az erősebbik nemmel ellentétben jobban szeretik, ha egy munkát otthonról, a gyerek mellől is el lehet végezni.
– Ezek az úgynevezett nem kreatív szakmák, hanem inkább szabálykövetőek, amelyeket ha szorgalmasan megtanulunk, akkor előrébb juthatunk. Az alapos tanulókból jó szakemberek lesznek, őket pedig igencsak megfizetik – mondta el lapunknak Setényi János oktatási szakértő, aki hozzátette azt is, hogy a hölgyek három dolgot szeretnének kombinálni. Egyrészt szorgalommal előrejutni, másrészt biztonságot, mivel ezeket a szakmákat évekig lehet csinálni, harmadrészt pedig a rugalmasságot, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy egy laptop és internet elég ahhoz, hogy elvégezzék a feladatot.
– Azért is jók ezek a szakmák, mert például válás esetén meg tud élni az anyuka, és be tudja osztani az idejét. Fontos viszont tudni, hogy a toplistás szakmákhoz szívósság szükséges, de aki kitartó, az nyugdíjaskoráig meg tud élni belőle – magyarázta a szakértő.
Sok embernek továbblépési lehetőséget ad az OKJ-képzés. Zsigmond Judit, aki a pénzügyi-számviteli ügyintézőképzés felénél jár, elmondta, hogy ugyan nehéz a tananyag, de hosszú távon mindenképp megéri. – Azért kezdtem el ezt a szakmát, hogy tovább tudjak lépni. Szeretnék fejlődni, a saját lábamon megállni, és egy másik irányt kipróbálni az életben. Persze motiváló az is, hogy a szakmabeliek jól keresnek és ha sikerül elhelyezkednem, akkor magam osztom majd be az időmet – tette hozzá.
Tavaly ezek voltak a legkelendőbb szakmák a nők körében:
1. Társadalombiztosítási ügyintéző
2. Bérügyintéző
3. Vállalkozási mérlegképes könyvelő
4. Pénzügyi-számviteli ügyintéző
5. Sportedző
6. Államháztartási mérlegképes könyvelő
7. Adótanácsadó
8. IFRS mérlegképes könyvelő
9. Pénztárkezelő és valutapénztáros
10. Logisztikai és szállítmányozási ügyintéző
Lehet pályakezdő vagy pályamódosító, két OKJ-s képzés elvégzése minden magyar állampolgár számára ingyenes. Huszonöt éves korig iskolarendszerben nappalin is elvégezhető az OKJ-s képzés, a második képzés viszont csak esti tagozaton pipálható ki.