Phenjan elkötelezte magát a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítése mellett, az Egyesült Államok pedig biztonsági garanciákat vállal.
A Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető által kedden Szingapúrban aláírt dokumentumban Phenjan ismét elkötelezte magát a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítése mellett, az Egyesült Államok pedig vállalta, hogy ennek fejében biztonsági garanciákat nyújt Észak-Koreának.
A Reuters hírügynökség által teljes terjedelmében ismertetett dokumentum egy közös nyilatkozat, amely ismerteti, hogy Trump és Kim a szingapúri csúcstalálkozón átfogóan, mélyrehatóan és őszintén cserélt véleményt az újfajta amerikai-észak-koreai kapcsolatok megteremtéséről, a tartós és szilárd béke megteremtéséről a Koreai-félszigeten.
A nyilatkozat szerint Trump vállalta, hogy Washington biztonsági garanciákat nyújt Észak-Koreának, Kim pedig megerősítette a "szilárd és megingathatatlan elkötelezettségét a Koreai-félsziget teljes atommentesítése iránt". Az aláírók meggyőződésüket fejezték ki, hogy a két ország viszonya hozzájárul a béke és a jólét megteremtéséhez a félszigeten és a világban, a kölcsönös bizalom megteremtése pedig elősegítheti félsziget atommentesítését.
President Donald J. Trump and North Korean leader Kim Jong Un, shake hands as they meet for the first time, Tuesday,...
Közzétette: The White House â 2018. június 11.
A közös nyilatkozat négy pontban foglalja össze, hogy Trump és Kim csúcstalálkozóján az Egyesült Államok és Észak-Korea mit vállalt. Egyrészt, mint írták, újfajta kapcsolatokat építenek ki az amerikai és az észak-koreai nép béke és jólét iránti vágyával összhangban, közös erőfeszítéseket tesznek a tartós és stabil béke megteremtése érdekében a Koreai-félszigeten. Megerősítve az április végi Korea-közi csúcstalálkozón elfogadott panmindzsoni nyilatkozatban foglaltakat, Phenjan elkötelezi magát a Koreai-félsziget teljes atommentesítése mellett. Vállalják, hogy felkutatják és átadják egymásnak a fogságba esett és eltűnt katonák maradványait.
A közös nyilatkozat a továbbiakban megállapítja, hogy az első amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó korszakos és nagy jelentőségű esemény, amely túllép a két ország kapcsolatait évtizedekig jellemző feszültségen és ellenségeskedésen. Trump és Kim kijelenti, hogy elkötelezett a közös nyilatkozatban foglaltak maradéktalan és gyors végrehajtásában, és ennek érdekében a lehető leghamarabb folytatódnak a kétoldalú tárgyalások, Mike Pompeo amerikai külügyminiszter tárgyalóasztalhoz ül magas beosztású észak-koreai illetékesekkel.
* * *
Alább olvasható Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság vezetőjének szingapúri csúcstalálkozóját lezáró közös nyilatkozata.
Donald J. Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke és Kim Dzsong Un, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság Államügyi Bizottságának elnöke először tartott történelmi csúcstalálkozót Szingapúrban 2018. június 12-én.
Trump elnök és Kim Dzsong Un elnök átfogó, mély és őszinte véleménycserét folytatott az új amerikai-észak-koreai kapcsolatok kialakításáról, és a tartós, szilárd béke megteremtéséről a Koreai-félszigeten. Trump elnök elkötelezte magát amellett, hogy biztonsági garanciákat nyújt a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságnak, Kim Dzsong Un elnök pedig újra megerősítette határozott és megingathatatlan elkötelezettségét a Koreai-félsziget teljes atommentesítése mellett.
Trump elnök és Kim Dzsong Un elnök - meggyőződve arról, hogy az új amerikai-észak-koreai kapcsolatok kialakítása hozzájárul a Koreai-félsziget és a világ békéjéhez és jólétéhez, illetve felismerve, hogy a kölcsönös bizalomépítés előmozdíthatja a Koreai-félsziget atommentesítését - kijelenti:
1. Az Egyesült Államok és Észak-Korea elkötelezi magát új amerikai-észak-koreai kapcsolatok kialakítása mellett, összhangban a két ország népének béke és jólét iránti vágyával.
2. Az Egyesült Államok és Észak-Korea egyesíti erőfeszítéseit, hogy tartós és szilárd békemegállapodást hozzanak létre a Koreai-félszigeten.
3. Újra megerősítve a 2018. április 27-i panmindzsoni nyilatkozatot, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság elkötelezi magát, hogy a Koreai-félsziget teljes atommentesítéséért dolgozik.
4. Az Egyesült Államok és Észak-Korea elkötelezi magát, hogy átadja egymásnak a hadifoglyok és ütközetben eltűntek maradványait, és azonnal átadja a már azonosítottakat.
Elismerve, hogy az amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó - amelyre elsőként került sor a történelemben - korszakalkotó, nagy jelentőségű esemény volt, illetve túllépve a két ország közötti feszültség és ellenségeskedés évtizedein egy új jövő felé, Trump elnök és Kim Dzsong Un elnök kötelezettséget vállal a közös nyilatkozat megállapításainak teljes és mielőbbi végrehajtása mellett.
Az Egyesült Államok és Észak-Korea elkötelezi magát, hogy a lehető leghamarabb további tárgyalásokat tart Mike Pompeo amerikai külügyminiszter és egy rangban megfelelő észak-koreai tisztségviselő vezetésével az amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó eredményeinek megvalósítása érdekében.
Donald J. Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke és Kim Dzsong Un, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság Államügyi Bizottságának elnöke elkötelezte magát, hogy együttműködnek az új amerikai-észak-koreai kapcsolatok kialakítása és a Koreai-félsziget, valamint a világ békéjének, jólétének és biztonságának előmozdítása érdekében.