Soha azelőtt nem csípte meg méh a 32 éves Bélát, így szülei nem is sejtették, hogy allergiás a csípésükre. Fél napig nem tudták, hogy a fiuk kórházban fekszik.
Forrás: Thinkstock
Gyászruhában áll, s kisírt szemekkel néz maga elé otthonuk udvarán Farkas Béláné Erzsébet. Szeretett fia fényképét szorítja magához. Pokoli nehéz időszakon megy keresztül a Borsod megyei Tiszalúcon élő család.
Fia, Béla két hete pénteken, este nyolckor ment át a falu másik végébe, hogy segítsen legjobb barátja házi méhészetében néhány kaptárt felpakolni a kocsira. Egész éjszaka dolgoztak volna, Bélát ezért csak másnap reggelre várták haza. Az egyik méhkas váratlanul megbillent, és a 32 éves fiatalembert a karján megcsípte négy méh. Csak ekkor derült ki, hogy allergiás a csípésükre.
Ki akarta szedni a fullánkokat
– Először a gyomrát és a kezeit fájlalta, magának próbálta ki-szedni a fullánkokat, aztán összeesett. Levegőért kapkodott, pokolian szenvedhetett, a fűcsomókat marta a földön kínjában. Béla barátjának a szülei is ott voltak a balesetnél, azt mondják, késett a mentő, de kiderítettem: a csípés után csak húsz perccel értesítették az ügyeletet.
Kétszer élesztették újra a helyszínen, nagy nehezen visszahozták a keringését, de úton a kórházba örökre lecsukta a szemét – meséli keservesen a szerencsétlenül járt fiú édesanyja, Erzsébet. Béci – ahogy a szülei fogalmaztak – egy jólelkű, nagyra nőtt gyermek volt. Hárman voltak édestestvérek, a szüleivel és azok nevelt kisgyermekeivel élt takaros házukban. A picik nagyon szerették, hiszen a korkülönbség ellenére gyakran játszott velük. Korábban asztalosként, az elmúlt időben viszont édesapjával dolgozott kőművesként a településen.
Két napig küszködött
Béla édesanyja éppen egy pszichológiai képzésen volt a baleset másnapján, amikor a rossz hír érkezett. – A férjem hívott, hogy sürgősen menjek haza, mert a fiunkat megcsípte egy darázs és haldoklik. Azt sem tudtam hirtelen, mihez kezdjek. A miskolci kórházba érve derült ki, hogy már előző este bevitték, de minket erről senki nem értesített! Béci az intenzíven feküdt, ahol közölték: már soha nem fog felébredni – kesergett az 51 esztendős asszony. Nem akart hinni a fülének, aztán az orvos megmutatta a fia CT-jét. A fiú még két napig bírta, aztán hétfőre feladta a szervezete a küzdelmet.
– Már elfogytak a könnyeink, a belülről feszítő fájdalom most kezd kifelé törni. Eddig csak ordítottunk és sírtunk, de most csak pokoli fájdalmat érzünk. A nyomozónak azt sem tudtam megmondani hirtelen, hogy mikor születtem. A kórházban elbúcsúztunk szegénytől, szerettem volna felajánlani a szerveit, hogy másban éljen tovább, de nem maradt semmije sem épségben – mondja letörten az édesanya.
Hiányzott a védőruha
Az elhunyt fiatalember gyerekkori barátja és annak családja is rettenetesen sajnálják a történteket. A hír hallatán összetörtek, nem kívántak nyilatkozni. Információink szerint a két fiú a rakodásnál nem viselt védőruhát. Béla családját nagyon bántja, hogy a méhekkel foglalkozó família nem értesítette őket a csípés után. Erzsébet határozottan úgy véli: joga lett volna ott lenni a kórházban az első percektől a fia mellett.
A gyászoló édesanya ügyvédet fogadott, s a rendőrségben bízik, hogy kiderítsék, történt-e bármilyen mulasztás. A Miskolci Rendőrkapitányság közigazgatási eljárásban vizsgálja a rendkívüli haláleset körülményeit. A fiú búcsúztatására csak a hatósági boncolás után kerülhet sor.
Ezt tegye méhcsípés esetén!
Azonnal hagyja el a baleset helyszínét, csípéskor a méh ugyanis nemcsak mérget bocsát ki, hanem egy olyan feromont is, amely a közelben lévő többi méhet figyelmezteti.
Csípés után azonnal távolítsa el a méh fullánkját. Legyen gyors, mert a csípés után akár még egy percig is pumpálhatja a mérget a szervezetbe.
Próbálja meg a fullánkot a körmével vagy a bankkártyája segítségével kiemelni – anélkül, hogy összenyomná.
A piros, duzzadt bőrterületre tegyen hideg borogatást.
Viszketés ellen hatékony antihisztamint, szteroidot vagy mentolt tartalmazó kenőcsöt használjon.