Változás! Készüljön fel: október elsejétől nehezebb lesz hitelhez jutni. Könnyen lehet, hogy ma még kap pénzt a banktól, de ősszel már nem fog.
Forrás: MTI
Az új szabályozás abban is segít, hogy kevesebb pénzt vehessenek el tőlünk a bankok. Hogyan? A jegybank egyes esetekben konkrétan megfelezi a vállalható törlesztőrészlet mértékét, így havonta kisebb összeget kell kiadnunk a hitelre, viszont a kölcsön igényléséhez több pénzt kell felmutatnunk, mint eddig.
Szabályoztak már
Az adósságfék-szabályozást még 2015-ben vezették be, ami azt jelentette, hogy a forint alapú hitelesek havi törlesztőrészlete nem lehet több a fizetésük felénél.
Ez alól csupán azok kivételek, akik minden hónapban megkapják a nettó 400 ezer forint jövedelmüket, vagy ennél többet. Náluk ugyanis a jövedelem 60 százalékára is rúghat a törlesztőrészlet.
Felezik a törlesztőt
A Magyar Nemzeti Bank úgy döntött, hogy október elsejétől még jobban szabályozza a hitelfelvételt. Ez azt jelenti, hogy azok, akik ősztől szeretnének hároméves kamatperiódusú hitelt felvenni és jövedelmük nem haladja meg a 400 ezer forintot, már csak a fizetésük 25%-át vonhatják le a bankok. Ehhez az adott pénzintézetnél kell számlát nyitni, hogy le tudják vonni a tartozást.
A minimum 5, de maximum 10 éves hitelek esetében pedig 35 százalékra csökken a levonás. Lukácsné Juhos Annamária pénzügyi tanácsadó azt javasolja, hogy öt év alatti kamatperiódusban ne is gondolkodjunk, mert ez már majdnem egyenrangú az újabb devizahitelekkel. A legalább tízéves kamatperiódusú kölcsönöknél viszont ugyanúgy ötven százalékot vonhatnak le a bankok, mint eddig.
Akár jó is lehet
Lukácsné Juhos Annamária szerint nem feltétlenül rossz, ha nem kapunk hitelt, mert ez azt jelenti, hogy nem tudnánk kitermelni hozzá a pénzt.
– Ezek a szabályozások azért jók, mert védik az embereket az eladósodástól. Jó hír, hogy a bankok már szigorúan vizsgálják, hogy a törlesztőrészlet levonása után mennyi pénz marad a zsebünkben. Figyelembe veszik azt is a hitel kiadása előtt, hogy előfordulhat, hogy például valakinek 1–2 hétre betegszabadságra kell mennie, akkor a keresete jócskán lecsökkenhet, így a hitel mellett nem marad pénze – árulta el a pénzügyi tanácsadó, aki elmondta, azok, akik nem kapnak hitelt, legjobb, ha lakástakarék-pénztárakban kezdenek el gondolkodni.