A tengerparti nyaralásnál nincs népszerűbb, pedig rengeteg veszélyt is rejt. Például tudja, hogy mit kell tennie, ha rálép egy tengeri sünre vagy ha napszúrást kap? Hogy a régóta várt pihenés ne váljon rémálommá, összegyűjtöttük a legjobb tanácsokat vészhelyzet esetére.
Ecettel a medúza ellen
Soha ne öblítsük le a medúza csípését ivóvízzel, mert ezzel többet ártunk, mint használunk, csak sós vizet használjuk a tisztításra! Ha a medúza még a bőrön van, akkor azonnal távolítsuk el, de puszta kézzel ne nyúljunk hozzá. Egy vastag törülközővel szedjük le, majd a piros, duzzadt területet óvatosan kezeljük ecettel. Csípés után szédülés, fejfájás, hányinger jelentkezhet, de ha erősödnek a tünetek, azonnal menjünk kórházba.
Közszájon forgó „gyógymódnak” számít, hogy a medúzacsípés helyét le kell pisilni, de a vizelettel kezelés a szakemberek szerint egyáltalán nem javít az állapoton.
Forró vizet a sünre!
A tengeri sün tüskéi mélyen behatolnak a bőrbe, és úgy tudjuk legkönnyebben eltávolítani, ha ecetet teszünk rá. A sün mérgét forró vízzel lehet a legjobban közömbösíteni. Az érintett testrészt áztassuk olyan forró vízbe, amilyet a bőrünk elbír, azonban arra figyeljünk, nehogy megégessük magunkat!
Rájára nincs ellenszer
Ha valakit rája sebez meg – a kígyómarásszerû hatást okozó méreganyagot a farok hátsó részén található tüskék tartalmazzák –, erős vérzés, hányinger, szédülés jelentkezhet, de légzési problémákat is tapasztalhat. A sós vizes öblítés után azonnal forduljunk orvoshoz, hogy eltávolítsa a tüskéket. A sérült végtagot néhány napig emelt helyzetben kell majd tartani.
Fejfájás, szédülés, kábultság, émelygés, gyengeség és hányinger. Ezek az enyhe napszúrás jelei, amit a forró napsugarak okoznak, főleg, ha a fejünk egész nap szabadon volt. Ilyenkor a beteget hűvös, sötét helyre kell vinni, a tarkójára pedig vizes borogatást tenni. Apró kortyokban itassunk vele vizet, ha a tünetek így sem javulnak, sőt még rosszabbak lesznek, akkor mindenképp orvosi segítség szükséges.
Könnyű egyébként megelőzni, csupán arra kell figyelni, hogy mielőtt a napra mennénk, mindig vegyünk fel sapkát vagy kalapot, és kenjük magunkat magas faktorú krémmel.
A gyors lefolyású gyomorrontással még nem kell azonnal orvoshoz rohannunk. A nyaralás közben jelentkező hasmenés miatt sem kell pánikba esni, ugyanis ez csupán annyit jelent, hogy kórokozó került a szervezetbe. Ilyenkor annyi a dolgunk, hogy pótoljuk az elvesztett folyadékot. Ha két nap múlva sem javul a helyzet, akkor már érdemes különböző készítményeket alkalmazni. Utazás előtt vásároljunk széntablettát, ami erős hasmenés esetén segít. A hányásos tünetekkel viszont orvoshoz kell fordulni.
Fontos, hogy sose igyunk csapvizet Európán kívül! Mindig palackos, jól lezárt folyadékot vásároljunk, azzal mossunk fogat, és a gyümölcsöket is csak ilyen vízzel tisztítsuk meg, így elkerülhetjük a gyomorrontást.
A szalmonellafertőzést pedig úgy védhetjük ki, ha kizárólag friss, alaposan megfőzött, átsütött ételeket választunk.
A leggyakoribb bőrfertőzés az ótvar, ami főleg a gyerekeket betegíti meg. Sok apró seb, hólyag jelenik meg a bőr felszínén, ami erősen viszket. A területet naponta többször fertőtlenítsük le, a pörköket távolítsuk el, de semmiképp se kapargassuk! A betegség területét borogassuk, majd ha a sebek leestek, antibakteriális ecsetelővel kezeljük a helyét. Orvosi segítség azonban minden esetben szükséges.