Forrás: Thinkstock
Számos olyan rovart kell elviselnünk már hosszú évtizedek óta, amiket egyébként nem kellene, tekintettel arra, hogy nem őshonosok. A felmelegedéssel, a dísznövény-kereskedelemmel, illetve az áruforgalommal léptek, pontosabban repültek át több határt is. Víg Károly entomológus, a rovartani társaság elnöke szerint viszont ez nem új keletű jelenség. A Borsnak elmondta, pechünkre már a 18–19. században nagyon sok idegen rovart kaptunk külföldről.
Filoxéra vagy szőlőgyökértetű
1875-ben jelent meg az akkori Magyarország területén. Észak-Amerikából érkezett hozzánk. Az apró állat gyakorlatilag teljesen leradírozta a hagyományos szőlőtermesztést és a régi fajtaösszetételt, és egészen más pályára kényszerítette az európai szőlészetet és borászatot.
Amerikai fehér szövőlepke
Amikor egy szép, nagy hernyófészket látunk a gyümölcsfákon, az ő. Legtöbbször kiskertekben fordul elő. Amikor még nem volt korszerű növényvédelem, nagyon komoly problémát tudott okozni, ma már kevésbé. Hasonló hozzá az amerikai vértetű, ami anno az almatermesztésnek volt a rettegett ellensége. Ez az állat is gyümölcsszállítmánnyal, illetve oltóvesszőkkel került Európába.
Krumplibogár
Az Egyesült Államokból került Európába burgonyaszállítmányok által. Meghonosodott, aztán szép lassan keleti irányba terjeszkedett, így ért el bennünket is. Most valahol a Csendes-óceán partjainál tart. Ma már nem okoz problémát, ha időben – kikelésük ellőtt – vegyszerrel kezeljük a növényeket, természetes ellensége ugyanis nálunk nincs.
Harlekin katica
A Délkelet-Ázsiából származó faj a mi őshonos katicánknál jóval nagyobb. Ragadozó természetű, mint a mieink zöme. Levéltetveket eszik. Nyugat-Európába szándékosan telepítették üvegházakba biológiai védekezés céljából. Innen kiszabadult vagy kiengedhették, így jutott el hazánkba. Félő volt, hogy eleszi a mieink táplálékát, vagy a mi katicánk lárváit eszi meg. A szakember szerint erre utaló jelek nincsenek.
Márványos poloska
Délkelet-Ázsiából jöttek el hozzánk a felmelegedés miatt. Nálunk évről évre a nagy kérdés az, hogy át tudják-e vészelni a telet. Bár nyáron sokan vannak, télen elpusztulnak, nem bírják a hideget. A jó idővel viszont újra jön egy betelepedési hullám, így újra megjelennek. A száraz, meleg nyár a kedvencük.
Muslica
A kétszárnyúak óriási rendjébe tartozó rovar. Ők a kezdetek óta itt vannak Magyarországon. Inkább ősszel jellemzőek, az érő, ecetesedő gyümölcsök illatanyaga vonzza őket. Ősszel szaporodnak el nagy mennyiségben, de a szakértő szerint azonkívül, hogy zümmögnek a konyhában és bosszantóak, semmilyen más problémát nem okoznak.