Valósággal ellepték mostanra az apró gerillaszobrok Budapest belvárosát. Mihajlo Kolodko ukrán szobrászművésznek – úgy tűnik – nem a méret a lényeg: mindössze tizenöt centis alkotásait csak az igazán szemfülesek veszik észre, sokan simán elsétálnak mellettük. Az alkotó általában titokban, minden felhajtás nélkül teszi ki bronzműveit, amiket most a várostérképre tettünk a Bors olvasóinak. Összeállításunknak szomorú aktualitást ad, hogy épp e sorok írásakor derült ki: Mekk Elek szobra tegnapra virradóra eltűnt a Széll Kálmán térről.
Kolodko nemcsak a budapestieket nyűgözi le, Ungváron is mindenki ismeri a nevét és a szobrait. Az ő alkotásai díszítik az Ung folyó partján lévő sétányt és a gyaloghidat is.
Minitank
Tavaly tavasszal került ki a Bem rakpartra, a Batthyány térhez közel. A villamosmegállónál lévő Kossuth-híd-emlékkőnél látható. Az igazsághoz hozzátartozik: csak feltételezés, hogy ez is Mihajlo Kolodko keze munkája, hivatalosan ezt még senki nem erősítette meg.
Mekk Elek
Idén május végén bukkant fel az ezermester aprócska szobra a Széll Kálmán téren, a Vár felé vezető lépcső legalsó foka mellett, de tegnap reggelre már csak a hűlt helye maradt. A téren előtte is bőven voltak apró bronzszobrok egyes burkolati elemek peremén, de úgy tudni, a csigákat, pénztárcát, esernyőt, gördeszkát nem Kolodko készítette.
Főkukac
Valószínűleg 2016 decemberében került ki az utcára A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmsorozatból ismert csali. A Bem rakpart 15.-nél figyel, a Halász utcai megállótól kell hozzá visszasétálni pár métert.
Halott mókus
Csupán néhány hete kapta ezt a fura társaságot Columbo szobra az V. kerületi Falk Miksa utcában. A kis bronzmókus(szerű állat) halott, és pisztolyt szorongat a mancsában. Krétával is körbe van rajzolva, jelezvén: gyilkosság áldozata lett, szóval munkája akadt a híres nyomozónak.
Breki
Tavaly decemberben tette ki – természetesen titokban – a Szabadság térre az ukrán szobrászművész. A bronzbéka a legendás amerikai szórakoztató bábsorozatból, a Muppet Show-ból ismerős konferanszié, Breki – erről a jellegzetes gallér árulkodik.
Houdini
Ez az egyetlen olyan minimű Kolodkótól Budapesten, ami nem köztéren, hanem intézményben van. A K11 Művészeti és Kulturális Központ első emeleti előadótermében kapott helyet a magyar származású amerikai illuzionista, szabadulóművész és bűvész, a Weisz Erikként született Harry Houdini szobra.