Aktuális

Kinek árt a szúnyogirtó szer? - a Bors utánajárt

B. B. A.

Létrehozva: 2018.07.20.

Egyes biológusoknak nagyon nem tetszik, hogy kémiai szerrel vesszük fel a harcot a szúnyogokkal szemben. A katasztrófavédelem azt mondja, nincs mitől félni.

Kinek árt a szúnyogirtó szer? - a Bors utánajárt

Forrás: MTI

Magunkat mérgezzük

Nemcsak a szúnyogok pusztulnak el a – szakszóval – kémiai gyérítéskor, hanem közvetve madarak, halak, békák, denevérek is. Ez egyetlen megölt szúnyog mellett ráadásul ezer másik rovart is érint – nyilatkozta a napokban egy biológus és egy zoológus a Kisalföldnek. Márpedig ha kipusztulnak a szúnyogok, akkor a tápláléklánc is összeomolhat.

A kémiai szeres szúnyoggyérítés ellen van a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület is. A múlt hónapban tették közzé weboldalukon aggályaikat. Szerintük a szúnyogok teljes kiirtása ökológiai katasztrófát okozna. Ahogy fogalmaznak: a szúnyogirtás jelenlegi gyakorlata súlyos környezet- és természetvédelmi kockázattal jár. Ezekről a kémiai szerekről, amik elvileg ártalmatlanok a gerincesekre, azon belül az emlősökre, sorra kiderül, hogy hosszú távon egészségkárosodást okoznak, akár az embernél is.

Nincs kockázat

A katasztrófavédelem másképp látja. Hajdu Márton szóvivő a Borsnak azt mondta: nem győzik hangsúlyozni, hogy nem kiirtják a szúnyogokat, hanem csökkentik a számukat – az emberek érdekében. Ráadásul nem is mindenhol, csak a lakott vagy üdülőterületeken. Szántóföldekre, erdőkre nem mennek. Egyébként a katasztrófavédelem csupán koordinálja a feladatot, a munkát szakemberek és biológusok végzik, s kizárólag hazai és uniós engedélyekkel rendelkező anyagokat használnak.

– A deltametrin melegvérűekre, így emberekre, há­ziállatokra nem jelent kockázatot, ráadásul az alkalmazott dózis nagyon alacsony, 0,6–1 gramm hektáronként. A hatóanyag a kijuttatás után néhány óra alatt lebomlik. Amint hozzáér a szúnyoghoz, az elpusztul – magyarázta Hajdu, hozzátéve: biológiai módszert is alkalmaznak, ami azonban csak a szúnyoglárvákkal szemben hatásos. – Amire egyébként néhányan hivatkoznak, az egy 2006-ban készült tanulmány, s nem is a most használt anyagról szól, azt már nem alkalmazzák az egész unióban.

Barátságos baci

Van egy baktérium, ami olyan fehérjét termel, amely minden, vízben élő szúnyoglárvát elpusztít, de a szúnyogok emésztőrendszerét is tönkreteszi, ha a szervezetükbe jut a baktérium. Ezt a parttól számított egyméteres sávban juttatják a vízbe. Ez a módszer az, amit a katasztrófavédelem is alkalmaz, de egy biológus házaspár valamivel tovább is tudta fejleszteni. Annyit árul­tak el a Borsnak róla, hogy egy környezettudatos gyérítési módszer, aminek a része a kémiai helyett biológiai készítmény használa­ta. Szegeden mintegy 6300 hektáron már alkalmazták, és bevált. A helyieknek nem kell per­cenként csapkodniuk magukat, alig van ugyanis szúnyog.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek