Egy nehezebb nap után bárkivel előfordulhat, hogy panaszkodik a környezetének, és csak a saját problémájával van elfoglalva. Ettől nem kell megijedni. A probléma ott kezdődik, ha valaki folyamatosan ezt teszi.
Ha úgy érezzük egy beszélgetés után, hogy szinte már fizikailag is fáradtak vagyunk, akkor valószínűleg egy energiavámpírral van dolgunk. A normális emberi kommunikáció ugyanis mindkét félnek jó, egyfajta információcsere, de vannak olyanok is, amelyek egyirányúak, tehát csak adunk, de nem kapunk semmit. Ezekhez a beszélgetésekhez nagyon nagy koncentráció szükséges, minden figyelmünket a partnerünkre kell fordítanunk, és ha egy pillanatra elkalandozunk, azt a másik fél azonnal szóvá teszi. Ő az energiavámpír.
Energiavámpírság sokféle emberre jellemző: a narcisztikusokra és azokra, akik túlságosan meg vannak elégedve magukkal, de ennek az ellenkezője is igaz lehet. Vagyis akiknek szükségük van a megerősítésre, kevés az önbizalmuk, sőt, egyes esetekben több van a külsőségek mögött, mint gondolnánk.
– Ha valaki energiavámpírrá válik, akkor ott a háttérben valami nincs rendben, ez a viselkedés pedig addig nem fog megszűnni, amíg ez a probléma meg nem oldódik – mondta a Vasárnapi Borsnak Banga Adrienne életvezetési tanácsadó, coach. – Ez lehet akár egy külső behatás, például szakítás, de személyiségzavarral is szemben állhatunk. Az energiavámpírok sokszor gondolják azt, hogy velük nincs semmi baj, hanem mindenki mással – figyelmeztetett a szakértő.
Hasonlóan a többi lelki betegséghez, itt sem tudjuk erőszakkal rávenni az érintettet arra, hogy magától menjen el egy szakemberhez.
– A legjobb, ha olyankor, amikor valami problémája van, nem kínáljuk fel tálcán a megoldást, hanem inkább rávezetjük, hogy saját maga jöjjön rá a megoldásra – magyarázta Adrienne. – Ezt úgy tudjuk elérni, ha visszakérdezünk. Ebben az a nehézség, hogy teljesen objektívan, a saját véleményünket kizárva kell kérdeznünk, hogy ne befolyásoljuk a megválaszolásban. Ha saját maga képes megoldani a problémáit, akkor később kevésbé lesz fárasztó a vele való beszélgetés.
A coach szerint a legtöbb ember nehezen viseli, ha valakinek folyamatosan ápolni kell a lelkét, ezért egy idő után inkább leépítik a kapcsolatot. Viszont a „beteg” magától nem fog rájönni arra, miért történt így, csak azt fogja észrevenni, hogy elmaradnak mellőle, ezzel pedig még mélyebbre kerülhet lelkileg, főleg akkor, ha az energiavámpírsága az önbecsülés hiányából származik.