Aktuális

Megvannak, de nem menekültek meg: négy hónapig is a barlangban rekedhetnek a tinik

Bors

Létrehozva: 2018.07.03.

Élelmiszert, oxigént és orvosi ellátást is kap a barlang mélyén 9 nap után megtalált tizenkét fiú és edzőjük, de kihozni egyelőre nem tudják őket.

Megvannak, de nem menekültek meg: négy hónapig is a barlangban rekedhetnek a tinik

Októberig a mélyben rekedhet az a 12 fiú és edzőjük, akik kilenc nappal ezelőtt tűntek el a thaiföldi Tham Luang barlangban. A 11 és 16 év közötti kis focistákra hétfőn bukkant rá a mentőexpedíció két brit tagja, akik több mint öt kilométert tettek meg a víz alatt a bajba jutottak keresése közben. A fiúk a barlangrendszer középső részén, a föld alatti folyam partján találtak egy kisebb üreget, ahol elegendő levegő rekedt meg, de így is csak összebújva férnek el a vízmentes, koromsötét kis hasadékban. Felfedezésükkor átfagyva, legyengülten és rettegve ültek alig egy méterrel a folyamatosan emelkedő vízszint felett, s mikor a két búvár rájuk talált, első kérdésük az volt: milyen nap van ma? Nyolc nap alatt a teljes sötétségben minden időérzéküket elveszítették.

A hirtelen feltámadt reménytől mosolyogva néznek a fiúk a kamerába a mentők által készített rövid filmfelvételeken, pedig még messze nincsenek biztonságban. A monszun időszak alatt még hetekig erős esőzések várhatók, és a vízszint folyamatosan emelkedik a barlangban. A gyerekeknek öt kilométert kéne megtenniük a víz alatt, hogy kijuttassák őket, de még úszni sem tudnak, nem hogy búvárfelszerelésben merülni a sötét és zavaros folyóban.

– Kiúsztatni őket a barlangból rendkívül veszélyes volna – mondta a BBC-nek Edd Sorenson, a Nemzetközi Barlangi Mentőszolgálat vezetője. – A víz alatt könnyen pánikba eshetnek, így jobb lenne, ha megvárnánk a mentéssel, amíg csökken az áradás. Most, hogy a fiúk tudják, hogy megtaláltuk őket, sokkal nyugodtabbak, megfelelő élelmiszer, levegő és tiszta víz utánpótlással biztonságosabb nekik az üregben.

A mentőegységek óránként 10 ezer liternyi vizet szivattyúznak ki a barlang északi ágából, így a vízszint nem emelkedik tovább, de az esős időszak végéig képtelenség kiszárítani a járatot. A Navy Seal egység katonai búvár mentői is megérkeztek, és orvos is igyekszik eljutni a fiúkhoz, akik közül ketten könnyebben megsérültek. Oxigént, meleg ruhákat és fűtőegységeket is visznek a bajba jutottaknak, akik már első nap, azaz hétfőn magas tápértékű élelmet és a kihűlés okozta gyulladások ellen paracetamolt kaptak.

Mentés napról napra

Június 23. – A kiskamaszokból álló futballcsapat és edzőjük elindult a barlangban, de nem tértek vissza.

Június 24. – A helyi mentőegységek búvárai az elárasztott járatokban keresték őket.

Június 25. – Thai katonai búvárok berobbantották az egyik járatot, ahol az eltűnteket sejtették.

Június 26. – Friss lábnyomokat találtak a barlangban. Több mint ezer katonai mentő, drónok és kereső robotok csatlakoztak az akcióhoz.

Június 27. – A heves esőzés miatt gyorsabban emelkedett a vízszint a járatokban, mint ahogy ki tudták szivattyúzni, ami leállította a mentést.

Június 28. – Három brit búvármentő érkezett a helyszínre.

Június 30. – Ausztrál rendőrök és katonai mentők érkeztek.

Július 1. – Két brit búvár élve talált rá a legyengült fiúkra.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek