<p>Nincs könnyű dolga idehaza a felelős állattartónak, ha szeretne gondoskodni kutyájáról, macskájáról arra az esetre, ha előbb meghalna. Tény az is: nem sokan törődnek ezzel.</p>
Még mindig tárgyként kezelik a hazai örökösödési jogszabályok a házi kedvenceket. A legtöbb gazdi pedig nem foglalkozik azzal, ami bármelyikünkkel bármikor bekövetkezhet: a halál esetével, és azzal, hogy utána mi lesz a szeretett állattal – főképp, ha az ember magányosan él, és a kutya, a macska, a papagáj, az egyetlen társa. Szerencsés, ha a rokonok vagy a szomszédok magukhoz veszik a jószágot, akár ideiglenesen, akár véglegesen, de ez nem mindig alakul így. Ekkor – ha van – az örökös jó esetben megpróbálja rendezni az állat sorsát, és nem teszi ki az utcára.
Előre gondolkodjon!
– Igazi dráma, amikor egy házi kedvenc a kanapéról rácsok közé kerül. Nem értik a helyzetet, befelé fordulnak, vagy éppen agresszívvá válnak – fejtette ki a Borsnak Óvári András, a Vigyél Haza Alapítvány elnöke. – Sajnos idős emberek sokszor nem gondolják át, hogy nem szerencsés kölyökkutyát magukhoz venniük, mert ők maguk előbb fognak elmenni. Nekik amúgy is inkább egy idősebb állatot javasolok, aki nyugodtabb már, mint fiatal fajtársai, és kevesebb gond is van vele.
A Vigyél Haza Alapítvány gondozásába rengeteg olyan kutya kerül, aki a gazdija halála miatt árvult el. A probléma mostanra kezd olyan méreteket ölteni, hogy ők egyedül kevesek hozzá, és már dolgoznak egy esetleges, átfogó megoldáson: a hagyatéki törvény módosítását szeretnék elérni, hogy ne tárgyként kezelje a házi kedvenceket. Önkénteseik közül többen képzett jogászok, az ő segítségükkel készítik el a javaslatot. Ennek lényege: ha az örökösök nem szeretnék magukhoz venni az állatot, akkor a hagyatékból különítsenek el egy keretet nekik, amiből fedezni tudják a további ellátását, orvosi költségeit.
Végrendeletbe írható
Azoknak a gazdáknak, akik foglalkoznak a kérdéssel, és haláluk esetére szeretnének gondoskodni kedvencükről, több lehetőségük is van. A legegyszerűbb megoldás, hogy megbeszélik a családtagjaikkal, habár ez sokszor azért marad el, mert sokan magától értetődőnek tekintik a kérdést. A másik lehetőség – ami az USA-ban már elterjedt –, hogy a végrendeletükbe belefoglalják például a kutyát is, magyarán előre rendelkeznek annak további sorsáról.
– Ezt itthon úgy lehet megtenni, hogy ügyvéd közreműködésével egy meghagyást iktatnak a végrendelkezésbe. Ez annyit jelent, hogy az örökhagyó megbíz egy örököst az állat gondozásával. Ennek teljesítését a többi örökös vagy a végrendeleti végrehajtó tudná ellenőrizni, csakhogy ennek nincs hazánkban hagyománya. Így a végrehajtás és az ellenőrzés is nehéz egy élőlény esetében – mondta dr. Dobozy Lilla ügyvéd.
Nem biztosítható
Több hazai jogászt is faggattunk a tapasztalataikról: A magyarok gondolnak-e arra, mi történik a kedvencükkel, ha ők már nem lesznek? Sajnos szomorú a felmérésünk eredménye: az általunk kérdezett ügyvédek egyike sem találkozott ilyennel. Egy esetet azért mégis meg tudtak említeni: egy amerikai ügyfele kért tőle tanácsot, de végül másképp oldotta meg a felelős gazdi.
A hazai piacon egyébként már van házi kedvencekre köthető biztosítás. Arra az esetre, ha a kutya állatorvosi ellátásra szorul, vagy balesetet okoz, aminek a kárát a gazdának kell megtérítenie. Ám még nincs olyan, állatokra köthető biztosítás, ami fizetne, ha a tulajdonossal történik valami. És az nem csak halál lehet: bármilyen olyan helyzet, amelyben már nem képes ellátni az ember az állatát. Például évekig kómában fekszik az intenzíven, vagy börtönbe kell vonulnia.