Noha a magyar és a német kormány esetében a migrációt elutasító, illetve azt pártoló álláspont ütközik, a kormányszóvivő szerint azokra a kérdésekre kell koncentrálni, ahol megvannak az együttműködés alapjai.
Forrás: MTI
Kovács Zoltánt a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában Orbán Viktor miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár csütörtöki berlini megbeszéléséről kérdezték. Kiemelte: azzal, hogy a déli határon lévő kerítés védi a magyar embereket, Magyarország Európát is védi, megteremtve annak feltételeit, hogy az európai jog, a határvédelem követelményei teljesüljenek. „Ezt csak úgy tudjuk végrehajtani”, ha az érintett országok is támogatják – mondta a kormányszóvivő.
Azzal összefüggésben, hogy közép-európai NATO-hadosztály-parancsnokság jöhet létre Németország támogatásával, hangsúlyozta, együttműködésen alapuló, hatékony formációk kellenek az európai védelmi képesség növelésére. Egy ilyen hadosztály-parancsnokság magyar, szlovák, horvát és szlovén egységeket érintene – közölte, hozzáfűzve: a német parancsnoksághoz kapcsolódás „ésszerűnek tűnik ezen keretek között”.
Az innovációs, illetve technológiai fejlesztési együttműködésről Kovács Zoltán elmondta, hogy az nemcsak a járműgyártást, hanem más iparágakat is érint. Utalt arra, hogy Magyarországon mintegy hatezer, jelentős részben magas hozzáadott értékű ágazatba sorolható német vállalkozás működik.
Magyarországnak az az érdeke, hogy a magyar kis- és középvállalkozások ezekhez a részben itt, részben Németországban működő partnerekhez olyan formában kapcsolódjanak, hogy az innovációs és technológiai tudást és kapacitásokat kihasználhassák.