Meleg napok nagy kedvence a hűtött, kicsit savanykás gyümölcsleves. De mitől lesz jobb a szomszédasszonyénál?
Forrás: Thinkstock
Ha gyümölcsleves, akkor többnyire a meggyből készült jut az eszünkbe – mint jellegzetes magyar étel. Már rögtön az előkészületeknél jönnek a kérdések. Milyen gyümölcsből készítsem? Turmixoljam vagy ne? Habarjam vagy inkább pudingporral sûrítsem?
Talán csak egy dologban ért mindenki egyet: a tejszín selymesíti, a tejszínhab a tetején pedig ellenállhatatlanná teszi.
Tejszínes krémsajtot bele!
A hűsítő és gyorsan elkészíthető finomságnak Buday Péter szakács sem tud ellenállni.
– Azért szoktam inkább a fagyasztott gyümölcsöket ajánlani, mert azokból könnyebben elkészíthető az én verzióm, és jobban megfelel a higiéniai követelményeknek is.
– Szükségünk van negyven deka eperre, 2 deka mézre, egy citromra héj nélkül, fél mokkáskanál őrölt borsra, kettő deci tejszínre, kettő deci tejre. Egy pici vaníliával is ízesíthetjük. Ezt az egészet össze kell turmixolni krémesre, majd 8 deci tejjel higítani. Friss menta- és bazsalikomlevéllel megszórom tálaláskor. A titok annyi, hogy a tejszín és a fagyasztott gyümölcs ad egy olyan krémes állagot az egésznek, hogy nem kell pudingot használni, ezáltal főzni sem – adta a tippet a szakács, majd elárulta azt is, hogy az ínyencek tejszínes krémsajttal is megbolondíthatják a levest. – Turmixolásnál nyomjunk bele tíz dekát a sajtból, mert ettől még krémesebb, finomabb lesz. Egyszerűen isteni.
Rumaromával bolondítom
Gáspár Bea nem használja a turmixgépet, ha meggylevesről van szó.
– Első lépésben a rumaromát és a vaníliás cukrot ráöntöm a fagyasztott meggyre, és hagyom, hogy kicsit megszívja magát. A befőttet pedig levével együtt beleöntöm a lábosba, fahéjjal, szegfűszeggel, szegfűborssal és fahéjjal ízesítem, majd hozzáadom a rumaromás, vaníliás cukros, fagyasztott meggyet is. Egy citrom héját reszelem hozzá, illetve ízlés szerint a levét is hozzáfacsarom. Amíg fő, addig a pudingport csomómentesen elkeverem a tejes, tejszínes keverékkel. Ha már felforrt, hőkiegyenlítés után hozzáadom a tejjel elkevert pudingport. Közepes lángon hagyom főni és besűrűsödni, majd ezután lehűtöm és úgy tálalom.
Hogyan sűrítsük?
Habarva: a liszt miatt pluszkalória kerül az ételbe, sőt ha nem jól készítjük a habarást, akkor csomós lesz a végeredmény.
Turmixolva: a legegészségesebb módszer, mert így nincs benne liszt és felesleges adalék, a gyümölcsöket sem kell megfőzni, így a vitamintartalom is magasabb.
Pudinggal: a végeredmény krémesebb és finomabb lesz, de kerül bele cukor és egyéb más adalékanyag a pudingpor miatt.
Vegyesen a legfinomabb
Meggy vagy cseresznye és az alma elmaradhatatlan hozzávalója a levesnek. A séfek szerint csak a képzelet szab határt, bármit kipróbálhatunk. Szerintük akkor a legízletesebb, ha hideg, és legalább háromféle gyümölcs van benne.
Fagyasztási kisokos
Tisztítás és szárítás után magozzuk ki, daraboljuk fel a gyümölcsöt, és tegyük egy olajjal kikent dobozba. Ha megfagyott, érdemes átrakni felcímkézett zacskóba vagy dobozba, ahonnan szükség szerint darabonként kivehetők. Ha a gyümölcsöt cukros vagy sós vízbe mártjuk fagyasztás előtt, jobban megőrzi a színét, és elkerülhető a felületén kialakuló fagyási sérülés, elszíneződés.
Héjastól főzöm az almát
Az Ízes Élet házigazdája, Pataky Péter elárulta: ha almát is tesz a levesbe, akkor azt puhára főzi, ráadásul a héjával együtt, mert fontos szerepe van. Pektin található benne, amely segítségével sűrítőanyag nélkül is tudunk krémes levest készíteni. Ezután szűrő segítségével eltávolítjuk a héjat a léből.
– Egy csipet só kiemeli a gyümölcs ízét, és kézi rúdmixert használjunk, mert így kevesebb a mosogatnivaló! – tanácsolja nevetve.