<p>Kovászos uborkát készíteni nem nagy munka, de elég egy apró hibát elkövetni ahhoz, hogy az egész a kukában landoljon. Ki erre, ki arra esküszik, egy biztos: a jó magyar pörköltnek elengedhetetlen kelléke. Kezdődik a szezon, savanyításra fel!</p>
Alulra tegye a kaprot!
Pataky Péter, az Ízes élet séfje a klasszikus elkészítésre esküszik.
– Általában az a szabály, hogy ha egy ötliteres üveget teleteszünk uborkával, akkor három evőkanál só kell bele, úgyhogy e szerint számolok. Csak fokhagymát, kaprot és borsot szoktam használni. Legalulra mindig a kapor szárát teszem, majd arra a bevagdosott uborkát, fokhagymagerezdeket, és az egész borsot, majd a kenyeret. Mivel gázok fognak felszabadulni, ezért ne a kupakkal fedjük le, hanem inkább egy tányérral és mehet az egész a napra.
Kálciummal puha a kovi ubi
Csíki Sándor gasztronómiai szakíró szerint a kalcium-kloriddal megakadályozhatjuk, hogy a zöldség szottyadt legyen. – Az előkészítés során vágjuk le az uborka virág felőli végét, mivel ezen a részen van a legtöbb a pektinstruktúrát megbontó és puhulást okozó enzim. Elkerülhetjük a puhulást, ha a sós léhez teszünk 0,1-04 százalékos kalcium-kloridot – mondta a szakember, majd hozzátette, hogy a kovászos uborka akkor lesz jó, amikor annak érezzük, ez leginkább szájíz és tapasztalat kérdése. Elárulta, hogy pirított kenyérrel készíti. Viszont az örökkévalóságig nem tárolhatjuk. – Miután kész van, tegyük hűtőbe, és minél előbb fogyasszuk el!
Szőlőlevéllel bolondítom
Olvasónk, Kozma Ildikó kertből szedett levelek és egy kis ecet nélkül elképzelni sem tudná az elkészítését.
– A szokásos hozzávalók mellé teszek még ezt-azt. Alulra kerül a kapor, az üveg közepébe teszek egy meggyfa- és szőlőlevelet kaccsal. Én egy-két babérlevelet is dobok a sós, fokhagymás, borsos vízbe. A tetejére pedig egy nagyobb szelet pirított kenyeret teszek. Ez azért is jó, mert így nem málik szét, és finom ízt ad neki. 4-5 napig hagyom a napon, mindennap fordítok rajta egyet – magyarázta olvasónk.
Kenyér helyett krumpli
A svábok szokás szerint nem kenyeret tesznek az üvegbe, hanem burgonyával kovászolják meg az uborkát, ugyanúgy a napon, 3-4 nap alatt. A titok csupán annyi, hogy a jó alaposan megmosott krumplit félbevágjuk, és héjastul teszünk belőle az üveg aljára és tetejére is. Az uborka így kemény marad, és a leve sem lesz zavaros.
Tudta?
A kovászolni való uborka tíz centi hosszúságnál és három centi átmérőnél kezdődik, az alatti méret a csemegeuborka?
Bors-tipp
A savanyúság levével különösen finom tökfőzeléket készíthetünk, ásványvízzel hígítva pedig kellemes üdítőital, főleg a másnapos gyomornak tesz jót.
A nyári melegben szinte felüdülés egy tál kovászosuborka-krémleves.
Hozzávalók: 25 dkg kovászos uborka a levével együtt, 1 kis fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyem, kapor, 1,5 dl tejföl, 2 evőkanál olívaolaj, 2 csipet cukor, 20 dkg füstölt szalonna.
Elkészítés: A finomra vágott hagymákat az olajon dinszteljük meg, majd az összes többi hozzávalóval együtt (kivéve a szalonnát) turmixoljuk le. Tegyük a levest hűtőbe, a szalonnát pedig zsíron pirítsuk meg, és tálaláskor szórjuk a tetejére.