Ön tisztában van azzal, mennyi sóra van szüksége a szervezetnek? No és azzal, mi a különbség például a konyhasó és a tengeri só között?
Hatványozottan igaz a magyarokra a híres mondat: úgy szeretem édesapámat, mint az emberek a sót. Hiába vásárolják meg sokan a drága és egészségesebbnek hitt tengeri sót, a Mayo Klinika kutatása kimutatta, hogy kémiai összetétele megegyezik az asztali sóéval. Szinte mindegyik kizárólag nátrium-kloridot tartalmaz.
Egy teáskanál elég
A magyarok jócskán túlzásba viszik a só fogyasztását, ami hosszú távon a szervezetünknek egyáltalán nem tesz jót, ezt mondja Antal Emese dietetikus is.
– Egyáltalán nem mindegy, hogy mennyi sót használunk, eszünk. Ugyanis, ha túl sokat, az hozzájárulhat a magas vérnyomás, a szívinfarktus, és az agyvérzés kialakulásához. Napi 5 gramm só, vagyis egy teáskanálnyi mennyiség az ajánlott egészséges felnőtteknek, de mi magyarok ennek több mint háromszorosát fogyasztjuk! – árulta el a szakember.
Árulkodik a címke
Attól, hogy valamihez nem teszünk pluszban, ez az ízfokozó bizony megtalálható benne.
– Vegyük figyelembe, hogy a sóbevitel 60–70 százaléka a feldolgozott élelmiszerekből származik. Kenyérfélék, pékáruk, margarinok, húskészítmények, felvágottak, sajtok, juhtúró, salátaöntetek, mustár, ketchup, ételízesítők, és a konzervek is rengeteget tartalmaznak – árulta el a dietetikus, majd hozzátette, hogy alaposan meg kell néznünk a címkét. – A sótartalmat úgy tudjuk kiszámolni, ha a nátriumtartalmat megszorozzuk 2,5-del. Például, ha egy élelmiszer nátriumtartalma 2,1 gramm 100 grammban, akkor a sótartalma 2,1 szorozva 2,5-tel, tehát 5,25 gramm 100 grammban, ami már lefedi a napi bevitelünket – magyarázta Antal, aki egyik sófajtát sem ajánlja szívből.
Szükségünk van rá
A só is hozzátartozik az életünkhöz, tehát egy bizonyos mennyiségig elengedhetetlen a számunkra, ugyanúgy ahogy az állatoknak is.
– A túl sok só a vesék működését is megboríthatja, és mivel megtartja a vizet a szervezetben, ezért oda kell figyelni, hogy sokat igyunk. Ráadásul az elhízásban is szerepe van a túlzott fogyasztásának. Egyébként a sóhiány sem egészséges, bár változatos étkezéssel elég ásványi anyagot viszünk be a szervezetünkbe a zöldségekkel és húsokkal is – magyarázta a szakértő.
Gondoljunk az állatokra
Ahogy az embernek, úgy a haszonállatoknak és vadon élő társaiknak is nagyon fontos, hogy sóval pótolják az ásványi anyagokat, sőt a szarvasok agancsképződését is segíti. Erre a célra a fára erősített, vagy a földön hagyott nyalósó a legalkalmasabb, amit gazdaboltokban is megvásárolhatunk.
Asztali: Nem sok köze van a természetben megtalált sókhoz, mivel a konyhasót finomítják. A szervezet számára fontos anyagokat mesterségesen adják hozzá, mint például a jódot és a fluort. Káros összetevőket is tartalmaz. 50–100 Ft/kg
Csökkentett nátriumtartalmú: Azoknak a legjobb, akik nem akarnak lemondani a só ízéről, de tisztában vannak a túl sok só egészségkárosító hatásával. 1400 Ft/kg
Tengeri: Ennek a sónak is a nagy részét finomítják, viszont még mindig több, a szervezetnek fontos anyagot tartalmaz, mint a konyhasó. Ide tartozik például a görög só is. Magas vérnyomást a túlzott nátriumbevitel okoz, ebből a szempontból a tengeri só használata a konyhasó helyett semmiféle előnnyel nem jár. 200–500 Ft/kg
Himalája: A világ legjobb, legtisztább sója, vegyi anyagtól mentes. Nem véletlen, hogy az egyik legdrágább is a hazai boltokban, már csak azért sem, mert több ezer kilométert utazik, mire az asztalra kerül. 1000–2000 Ft/kg
Parajdi: Erdélyben bányásszák, 84-féle a szervezet számára hasznos ásványi anyagot tartalmaz, de olcsóbb, mint a Himalájából származó társa. 1000–1500 Ft/kg